2 ژانويه 2007 - ۹ دی


مدیرعامل و دبیر سیاسی ایرانیوز آزاد شدند

دادسرای تهران اعلام کرد که مديرعامل و دبير سياسی سايت اينترنتی ايرانيوز پس از دو شب بازداشت با قرار کفالت آزاد شده اند و پرونده شان در مرحله تحقيقات مقدماتی است.


بازداشت ميثم زمان آبادی، مدیرعامل و محمد زمرديان دبیر سیاسی خبرگزاری اینترنتی ایرانیوز پس از انتشار تصوير ويدئويی حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ايران در مراسمی در نمايشگاهی اقتصادی است که سال گذشته در ترکيه برگزار شد و ظاهراً اين مراسم با رقص و آواز زنان همراه بوده است.

سعيد ابوطالب، عضو کميسيون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری کار ايران گفته که تصوير ويدئويی حضور رئيس سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری در مراسمی در ترکيه به دست نمايندگان مجلس رسيده و به پرونده ای افزوده شده که به گفته وی، درباره "سوء عملکرد و نابسامانيهای سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری" در مجلس تشکيل شده است.

خبرگزاری ایرانیوز علاوه بر انتشار این تصوير ويدئويی در سایت خود نوشته بود: "درحالی که تأکید خاص رئیس دولت نهم بر ضرورت توجه به شئونات و عرفیات بازتاب گسترده ای در رسانه های دنیا داشته است، تصاویری از حضور یکی از معاونان رئیس جمهور در مراسمی عاری از شئونات اسلامی و مملو از برنامه های رقص و آواز زنان موجب تعجب ناظران شده است".

به نوشته ایرانیوز، در مراسمی که در ترکيه برگزار شده، اسفنديار رحيم مشائی، معاون رئیس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگی در ردیف جلو نشسته و تا پایان مراسم نیز در تالار باقی مانده است.

سعيد ابوطالب گفته ويدئوی حضور آقای رحيم مشائی در مهمانی ترکيه با همکاری شرکت ترکيه‌‏ ای تورسب و مؤسسه ‌‏سی ان آر تهيه شده و اساساً آقای رحيم مشائی نمی بايست در اين مراسم شرکت می کرده، چراکه هيچ مقام رسمی که همسطح او باشد در مراسم حضور نداشته است.

اين نماينده مجلس، رئيس سازمان ميراث فرهنگی را متهم کرده که با عدم رعايت آداب و تشريفات رسمی، "به شأن و جايگاه جمهوری اسلامی و روابط بين‌ ‏الملل خدشه وارد ‌‏ساخته است.

وی افزوده که اين نخستين بار نيست که رفتار آقای رحيم مشائی اعتراض برمی انگيزد و برخورد با مسئولان سايت ايرانيوز به دليل انتشار ويدئوی حضور او در مراسم در ترکيه اقدامی غيرقانونی است.

ايرانيوز که انتشار تصوير ويدئویی رئيس سازمان ميراث فرهنگی ايران باعث بازداشت دو تن از مسئولانش شده، سايتی نزديک به محمدباقر قاليباف، شهردار تهران محسوب می شود که در انتخابات رياست جمهوری سال گذشته ايران رقيب محمود احمدی نژاد بود.

به نقل از

بي بي سي فارسي
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز