6 مارس 2007 -  ١٣ اسفند


انجمن دفاع از آزادي مطبوعات از گسترش موج بازداشت روزنامه‌‏نگاران ابراز نگراني كرد

انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با ابراز نگراني از وضعيت نامعلوم روزنامه‌‏نگاران بازداشت‌‏شده در تهران, كردستان و آذربايجان، خواستار اطلاع‌‏رساني شفاف مسوولان ذيربط درباره وضعيت آنان شد.


انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با ابراز نگراني از وضعيت نامعلوم روزنامه‌‏نگاران بازداشت‌‏شده در تهران, كردستان و آذربايجان، خواستار اطلاع‌‏رساني شفاف مسوولان ذيربط درباره وضعيت آنان شد.

ماشاءالله شمس‌‏الواعظين، سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، گفت: در جلسه رسيدگي به اتهامات فعالان مسائل زنان كه در تجمع 22 خرداد در ميدان هفت تير دستگير شده بودند، نيروهاي امنيتي 30 نفر را بازداشت كردند كه در ميان آنها نام چند روزنامه‌‏نگار از جمله ژيلا بني‌‏يعقوب و پرستو سرمدي ديده مي‌‏شود.

وي افزود: از سوي ديگر در استان‌‏هاي كردستان و آذربايجان چند روزنامه‌‏نگار به اتهام دريافت پول از بيگانگان و اعمال ضد امنيت ملي دستگير شدند كه اساس اتهامات وارد بر آنان، تعداد آنها و نشرياتي كه در آن فعال بودند و همچنين مكان نگهداري آنان نامشخص است كه ما با مسوولان در تماس هستيم تا بتوانيم خبرهاي اوليه را درباره آنان به دست آوريم.

سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با اظهار نگراني از گسترش موج جديد بازداشت روزنامه‌‏نگاران، تصريح كرد: يادمان نرود كه در سال 79 نيز مطبوعات را پايگاه دشمن ناميدند اما حتي يك مورد از اين اتهام در مورد هيچ روزنامه‌‏نگاري ثابت نشد كه پول يا خطش را از فراسوي مرزها مي‌‏گيرد و روزنامه‌‏نگاران ما پاكدامني خود را در تعامل با كشورهاي خارجي نشان داده‌‏اند. شمس‌‏الواعظين گفت: ما نگران اين هستيم كه موج جديد بازداشت روزنامه‌‏نگاران در چارچوب سرپوش گذاشتن بر مسائل سياست داخلي كشور باشد.

سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات تاكيد كرد: ما مايل هستيم با روزنامه‌‏نگاران بازداشت‌‏شده در ارتباط باشيم و مسوولان نوع جرم, تعداد بازداشت‌‏شدگان، محل نگهداري آنان و نهادهاي بازداشت‌‏كننده را به طور شفاف اعلام كنند تا انجمن صنفي بتواند در صورت نياز با گرفتن وكيل براي بازداشت‌‏شدگان وارد عمل شود. شمس‌‏الواعظين گفت: مبهم گذاشتن نكات مذكور و عدم اطلاع‌‏رساني شفاف از سوي مسوولان ذي‌‏ربط، مسووليت انجمن دفاع از آزادي مطبوعات و ساير انجمن‌‏هاي مرتبط را از بين نمي‌‏برد.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز