14 مارس 2007 -  ٢٢اسفند


توقيف هفته نامه سلام جنوب بوشهر و بازداشت مدير مسئول

محمد باقر عباسی سملی صاحب امتياز و مدير مسئول هفته نامه محلی سلام جنوب بوشهر با حكم قضايی بازداشت و روانه زندان گرديد. بازپرس دادگستری استان بوشهر با استناد به بخشی از مصاحبه‌ای كه عباسی با هفته نامه سلام جنوب ( شماره 77، 12/12/85 ) انجام داده وی را به توهين به پيامبر اسلام متهم كرده است.


محمد باقر عباسی سملی صاحب امتياز و مدير مسئول هفته نامه محلی سلام جنوب بوشهر با حكم قضايی بازداشت و روانه زندان گرديد. بازپرس دادگستری استان بوشهر با استناد به بخشی از مصاحبه‌ای كه عباسی با هفته نامه سلام جنوب ( شماره 77، 12/12/85 ) انجام داده وی را به توهين به پيامبر اسلام متهم كرده است.

پس از انتشار خبر بازداشت عباسی و توقيف سلام جنوب و پلمب دفتر اين نشريه‌ی اصلاح طلب توسط دادگستری بوشهر، برخی از وابستگان به جناح راست با توزيع اعلاميه‌ای مردم را به اجتماع در محل مدرسه‌ی علميه و ستاد نماز جمعه بوشهر دعوت كردند. در اين اجتماع كه در روز پنج شنبه 17/12/85 با حضور عده‌ای بسيار اندك (گويا حدود 200 نفر‌) برگزار گرديد شعارهايی عليه عباسی و هفته نامه‌ی سلام جنوب داده شد. همچنين شبانه – درحالی كه خانواده‌ی عباسی در منزل به سر می‌بردند – منزل مسكونی وی با مواد آتش‌زا مورد حمله قرار گرفت كه در نتيجه بخشی از قسمت‌های جلوی ساختمان و مقداری اثاثيه سوخت. تا كنون هيچ يك از عاملان و آمران اين حادثه تحت تعقيب قرار نگرفته‌اند. برخی از روحانيون در برخی مساجد نيز مخاطبان خود را به انتقام جويی از عباسی و خانواده‌اش تحريك نموده‌اند.

از سوی ديگر برخی از فعالين سياسی و مطبوعاتی و نيز برخی از نمايندگان استان در مجلس با رايزنی‌هايی با مقامات قضايی استان خواستار آزادی عباسی و رفع توقيف از هفته نامه سلام جنوب شده‌اند. آنها معتقدند مطلبی كه بر اساس آن مدير مسئول سلام جنوب بازداشت شده است سخن جديدی نبوده و در كتاب‌های مختلف تفسيری از جمله تفسير پرتويی از قرآن نوشته‌ی آيت الله طالقانی جزء سی‌ام قسمت يك و دو، صفحه‌ی 122 تا 128، تفسير نمونه جلد بيست و ششم صفحه‌ی 123 تا 127، و تفسير الميزان جلد بيستم صفحه‌ی 324 تا 326 و 330 333 به تفصيل مورد بحث قرار گرفته است. عباسی در مصاحبه خود ضمن بحث درباره‌ی مسائل مختلف در پاسخ به اين پرسش كه آيا امام [ خمينی ] را معصوم می‌دانيد؟ می‌گويد: « نه هرگز، من حتی به عصمت از اشتباه برای پيامبر اكرم (ص) و ائمه‌ی اطهار سلام الله عليهم اجمعين هم قائل نيستم چه برسد به امام خمينی چون مطابق مطالعاتم سوره‌ی اعمی (عبس) خطاب به نبی مكرم اسلام (ص) و برخورد آن حضرت با آن فرد نابينا نازل شده است و امام علی (ع) در نامه‌ای به يكی از كارگزارانش به نام منذر بن جارود عبدی می‌فرمايد: كه من به اعتماد پدرت تو را به اين منصب منصوب نموده‌ام ولی شما خيانت كرديد. و عصمت چهارده معصوم در فرهنگ شيعه را عصمت از گناه می‌دانم نه عصمت از خطا. البته چون خود نيز غير معصومم اين كلام را نمی‌توان حرف آخر به حساب آورد چون خيلی‌ها معتقد به عصمت اين بزرگواران هم در خطا و هم در گناه هستند كه جای بحث دارد. به اعتقاد من عصمت مطلق از خطا و حتی گناه خواست خداوند است و همه‌ی اوصاف در همه‌ی مخلوقات عالم نسبی هستند.»

گفتنی است عباسی در بخش ديگری از مصاحبه‌ی خود می‌گويد:« مسائل متعددی هست كه بعضاً در جامعه و نسل‌های بعدی انقلاب مطرح می‌شود كه امثال من پاسخی برای آنان نداريم... برای مثال ماجرای عزل بنی صدر ( كه بعد از خواندن كتاب درس تجربه‌ی بنی صدر برايم مسجل شد كه عامل اصلی عزل بنی صدر خود وی بوده‌ است نه حضرت امام )، عزل آيت الله منتظری، ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، اعدام‌های سال 67 و ... اين‌ها پرسش‌هايی هستند كه امثال بنده پاسخ موجهی برای خيلی از آنان نداريم. اما اين نداشتن پاسخ دليلی جهت كاستن ارادت ما به حضرت امام نمی‌شود.»

عباسی سملی كه روز سه شنبه 15/12/85 بازداشت شد از رزمندگان و جانبازان دوران جنگ هشت ساله و از فعالين سياسی اصلاح طلب استان بوشهر می‌باشد. وی كه دبيری انجمن اسلامی مهندسان استان بوشهر را نيز به عهده دارد از اعضای ستاد مهدی كروبی در انتخابات دوره نهم رياست جمهوری بود. عباسی كه دانش آموخته‌ی رشته مهندسی عمران از دانشگاه شيراز است كارشناس شركت آب و فاضلاب روستايی بوشهر بوده و مدتی نيز مديريت ميراث فرهنگی استان بوشهر را بر عهده داشته است. اين روزنامه‌ نگار در جريان انتخابات دوره هفتم مجلس به اتهام به عدم التزام به قانون اساسی و ولايت فقيه رد صلاحيت شد.

به باور اصلاح طلبان استان بوشهر سخنان عباسی به هيچ وجه مصداق توهين به پيامبر اكرم نبوده و در ذيل عناوين مجرمانه نمی‌گنجد و در نتيجه بازداشت عباسی و توقيف هفته نامه سلام جنوب فاقد هر نوع وجاهت قانونی است.

به نقل از ميزان نيوز
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز