17 آوريل 2007 - 16 آوريل


ابراز نگرانی از سرنوشت خبرنگار بی بی سی

درحالی که یک گروه ناشناخته فلسطینی ادعا کرده که آلن جانستون، خبرنگار بی بی سی در غزه را کشته است، بی بی سی ضمن اعلام نگرانی از این موضوع، گفته تا کنون هیچ منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است.


مارک تامپسون، مدیر عامل بی بی سی که روز دوشنبه 16 آوریل، یعنی یک روز بعد از ادعای کشته شدن آلن جانستون، در جمع کارمندان بی بی سی در مرکز تلویزیون در غرب لندن صحبت می کرد گفت که او از وزارت خارجه بریتانیا و مقامات فلسطینی خواستار اطلاعاتی درباره وضعیت آلن جانستون شده ولی در حال حاضر گزارش ها صرفا شایعه است.

مارک تامپسون، افزود که 24 ساعت گذشته برای والدین آلن جانستون و همکارانش ساعات دردناکی بوده است.

کارمندان بی بی سی امروز در بیرمنگام و در برابر بوش هاوس، که محل سرویس جهانی بی بی سی است نیز با شرکت در مراسمی، نسبت به سرنوشت همکارشان ابراز نگرانی کردند.

همچنین در بیروت پایتخت لبنان شماری از روزنامه نگاران با تجمع در برابر ساختمان سندیکای مطبوعات لبنان، خواستار آزادی آلن جانستون شدند.

در شهر غزه نیز ده ها تظاهرکننده در حالی که پوسترهای آلن جانستون را حمل می کردند ربوده شدن وی را محکوم کردند.

در بروکسل هم روزنامه نگاران در اعتراض به ربوده شدن آلن جانستون در تظاهرات شرکت کردند.

پیشتر، والدین آلن جانستون، بیانیه ای صادر کرده و طی آن از کسانی که ممکن است اطلاعی از سرنوشت فرزندشان داشته باشند خواسته بودند که با مقامات در غزه تماس بگیرند.

یک سخنگوی تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا گفته است که دولت در حال بررسی گزارشات در باره آلن جانستون است و از نزدیک با دولت خودگردان فلسطینیان کار می کند.

دولت خودگردان فلسطینی اعلام کرده اطلاعاتی که ادعای به قتل رساندن آقای جانستون را تایید کند، دریافت نکرده است.

گروه موسوم به گردان جهاد و توحید که مدعی کشتن آلن جانستون شده، در بیانیه ای که به خبرگزاری ها ارسال داشته بود از تفاوت توجه رسانه ای به سرنوشت خبرنگار ربوده شده بی بی سی و زندانیان فلسطینی انتقاد کرده بود.

آلن جانستون که تنها خبرنگار یک خبرگزاری عمده خارجی مقیم غزه بود، یک ماه پیش نزدیک دفتر کارش ناپدید شد.

وی حدود سه سال در این منطقه کار می کرد و انتظار می رفت به زودی با پایان یافتن دوره کاریش غزه را ترک کند.

به نقل از بي بي سي
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز