21 آوريل 2007 - ٢٢ فروردين


نامه سرگشاده انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در مورد وضعیت علی فرحبخش

ما هر از گاهی شاهد بازداشت و زندانی شدن روزنامه‌نگاران با عناوین اتهامی رایج هستیم که خود جای تأسف بسیار دارد و تاکنون نیز کمتر با انجام محاکمه و صدور حکم همراه بوده و غالب این روزنامه‌نگاران در میانه راه آزاد شده اند و جز هزینه سنگین و ارائه تصویری سیاه از وضعیت مطبوعات و روزنامه‌‌نگاری در ایران به بار نیاورده است اما بازداشت و زندانی شدن یک روزنامه نگار با عنوان اتهامی "جاسوسی"، جامعه روزنامه‌‌نگاری کشور و این انجمن را به شدت تکان داده است.


حضرت آیت الله شاهرودی ریاست محترم قوه قضاییه

با سلام و احترام،

قریب به پنج ماه است که از بازداشت و زندانی شدن آقای علی فرحبخش روزنامه‌نگار و عضو این انجمن می گذرد. خبر بازداشت ایشان پس از چهل روز آن هم بعد از خبررسانی این انجمن توسط رئیس سازمان زندانها تأييد شد اما عنوان اتهامی وی اعلام نشد. با گذشت زمان، خانواده ایشان خطاب به جنابعالی 2 نامه نوشتند و خواستار رسیدگی قانونی به وضعیت وی و احقاق حق و آزادی وی شدند که دفتر جنابعالی نیز در هامش نامه اول دستور رسیدگی و آزادی به قید وثیقه نسبت به پرونده ایشان را دادند اما متأسفانه مورد توجه و عمل مسئولان مربوطه قرار نگرفت. در عین حال خانواده فرحبخش برای پیگیری موضوع مبادرت به تعیین وکیل و پیگیری مستمر وضعیت پرونده فرزند دلبندشان از طریق دادگاه انقلاب کردند و در همین ایام عنوان اتهامی وی به طور غیررسمی در رسانه ها "جاسوسی" اعلام شد که مورد تکذیب نهادهای مرتبط قرار نگرفت.

جالب آنکه از سوی نهادهای رسیدگی کننده به پرونده پاسخ قانع کننده ای در مورد این عنوان اتهامی به خانواده ایشان و حتی وکیل وی داده نمی شد و در آخرین روزهای سال گذشته دادگاه انقلاب در یک دادگاه غیر علنی و بدون حضور وکیل به محاکمه وی می پردازد و در روزهای کاری آغازین سال نو حکم سنگین صادره به وکیل ایشان به طور شفاهی ابلاغ می شود که مفاد آن از سوی وکیل ایشان در رسانه ها اعلام شد و البته وی در مهلت قانونی نسبت به حکم صادره اعتراض و خواستار رسیدگی و تجدید نظر در حکم شده است که با توجه به روند بازداشت و زندانی و بازجویی و دادگاه و... ایشان امید رسیدگی حقوقی و طبق موازین قانونی و دادرسی عادلانه در این باره (که جز حقوق ذاتی و شهروندی هر ایرانی است) بعید به نظر می رسد و از این روست که این انجمن در دفاع از حقوق صنفی و شهروندی یکی از اعضایش متوسل به شما می شود، شمایی که بر پایه اعتقادات دینی و مسئولیت قانونی وظیفه برقراری عدالت و احقاق حق را در جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارید.

ریاست محترم قوه قضاییه

ما هر از گاهی شاهد بازداشت و زندانی شدن روزنامه‌نگاران با عناوین اتهامی رایج هستیم که خود جای تأسف بسیار دارد و تاکنون نیز کمتر با انجام محاکمه و صدور حکم همراه بوده و غالب این روزنامه‌نگاران در میانه راه آزاد شده اند و جز هزینه سنگین و ارائه تصویری سیاه از وضعیت مطبوعات و روزنامه‌‌نگاری در ایران به بار نیاورده است اما بازداشت و زندانی شدن یک روزنامه نگار با عنوان اتهامی "جاسوسی"، جامعه روزنامه‌‌نگاری کشور و این انجمن را به شدت تکان داده است. هر چند ما از طریق تماس با نهادهای مرتبط تلاش کردیم تا در این زمینه اطلاعات بدست آورده و واقعیت عنوان اتهامی وی را دریابیم که نهایت به انجام چند سفر به کشورهای دیگر توسط متهم و شرکت در کنفرانسهای علمی و اقتصادی ختم می شد و طبعاً چون انجام این گونه سفرها جزو حقوق و بخشی از وظایف هر روزنامه‌‌نگاری به شمار می رود و نمی توان فقط به استناد این سفرها اثبات عنوان اتهامی را دریافت و روند بازداشت و... و رسیدگی به پرونده ایشان در دادگاه انقلاب(با شرحی که آمد) هیچگونه اعتماد سازی و قانع‌کنندگی در این باره را در پی نداشت و صدور حکم سنگین درباره متهم می تواند عواقب بسیار سنگین تری برای جامعه روزنامه‌‌نگاری کشور در پی داشته باشد بنابراین تقاضا داریم:

1- با تعیین هیأتی پرونده ایشان را از ابتدای بازداشت تا کنون از حیث میزان انطباق با موازین قانونی و حقوقی (قانون اساسی و دیگر قوانین جاری به ویژه قانون احترام به حقوق و آزادی های شهروندی که برگرفته از بخشنامه ابلاغی شما به قوه قضاییه در ابتدای سال 83 است و رعایت آن بر همه افراد مسئول در پرونده های قضایی لازم الاجرا است) مورد رسیدگی دقیق قرار داده و در این باره اعلام نظر نمایند.

2- از آنجا که عنوان اتهامی "جاسوسی" اتهامی سنگین و از نظر این انجمن و هر ایرانی میهن دوستی جرمی نابخشودنی است و قطعاً جامعه روزنامه‌‌نگاری کشور، علی رغم تنوع و تکثری که دارد، درباره مجازات چنین جرم و مجرمی نظر مشترک دارد و هرگز آلوده شدن روزنامه‌نگاران و یا هر ایرانی دیگری را به انجام این جرم بر نمی تابد لذا تقاضا داریم امکان حضور نماینده از صنف و انجمن در هيأت رسیدگی کننده از جانب شما فراهم آید و اگر به هر دلیلی این مقدور نشد حداقل حضور این نماینده به همراه وکیل متهم در دادگاه تجدید نظر ممکن شود در غیر این صورت و با توجه به حرف و حدیث هایی که نسبت به اینگونه بازداشتها و محاکمات وجود دارد به ما حق بدهید که نسبت به روند رسیدگی به این پرونده معترض بوده و آنچه را انجام شده است منطبق بر عرف و موازین حقوقی ندانسته و نسبت به تضییع حقوق همکار خود نگران باشیم. 3- با توجه به گذشت بیش از پنج ماه از بازداشت و زندانی شدن آقای فرحبخش و برگزاری دادگاه بدوی و صدور حکم درخواست مرخصی آزادی ایشان را تا رسیدگی به موضوع توسط دادگاه تجدید نظر داریم و این خواسته را منطبق به موازین حقوقی و عدل و انصاف می دانیم که امیدواریم با صدور دستور مقتضی توسط جنابعالی تحقق یابد.

در پایان توفیق جنابعالی را در برقراری عدل و قسط و انصاف و احقاق حقوق شهروندان و مظلومان آرزو داریم.

علی مزروعی

رئیس انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز