11 اوت 2007 - ٢٣ مرداد


فشار بر کبودوند برای انحلال سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

محمد صدیق کبودوند که از حدود یک ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد، در ملاقات با خانواده‌اش اظهار کرده که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد و تحت فشار روحی و روانی شدید برای انحلال سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان قرار گرفته‌است.


محمد صدیق کبودوند که از حدود یک ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد، در ملاقات با خانواده‌اش اظهار کرده که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد و تحت فشار روحی و روانی شدید برای انحلال سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان قرار گرفته‌است.

کبودوند، سردبیر هفته‌نامه توقیف‌شده "پیام کردستان" همچنین اعلام کرده است که از ۸ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

بعد از پخش خبر مربوط به شکنجه دانشجویان و گرفتن اعترافات نادرست از آنان تحت شرایط غیرعادی، در خبرها آمد که محمد صدیق کبودوند، فعال کرد نیز در زندان تحت شکنجه قرار گرفته‌است.

کبودوند روز دهم تیرماه سال جاری در محل کارش توسط ۵ نفر از نیروهای امنیتی بازداشت شد. این افراد سپس به منزل او رفته و سه دستگاه کیس کامپیوتر، بیش از صد جلد کتاب و سی دی و نیز عکسها و مدارک شخصی او را با خود بردند.

وی که بعد از حدود یک‌ماه توانست هفته گذشته با خانواده‌اش ملاقات کند، اظهار داشته که مدت ۸ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

پریناز حسنی، همسر کبودوند شرایط بازجویی از او و همچنین اعتصاب غذای او را این گونه تشریح می‌کند:

«بله، ایشان هشت روز اعتصاب غذا داشتند که بعد از اینکه حالشان بد شد به بهداری زندان می‌برند و تحت مداوا قرار می‌دهند. بعد پانزده جلسه بازجویی داشتند ایشان که به صورت چشم بسته و رو به دیوار، یعنی بازجوها را اصلا نمی‌دیدند و ازشان بازجویی می‌کردند».

موارد اتهامی کبودوند اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، مخالفت با قانون اساسی، مخالفت با شریعت اسلام، حمایت از گروه‌های ملحد و منافق مثل حزب دموکرات کردستان، کوموله، پ.ک.ک. و پژاک عنوان شده‌است.

به گفته همسر کبودوند، عمده فشارهای وارد بر وی به خاطر اعلام انحلال سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان است:

«ایشان به ما گفتند که فشاری که به ایشان وارد می‌شود برای انحلال سازمان و این که قبول کنند این گزارش‌هایی که داده‌اند نادرست بوده و تحت فشارهای روحی و روانی شدیدی قرارشان داده‌اند».

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان حدود دو سال پیش تأسیس شد و عمده فعالیت آن در طول این مدت بر انعکاس موارد نقض حقوق بشر در این استان و نیز درج اخبار داخلی آنجا در سایت خبری این سازمان متمرکز بوده‌است.

بنا بر گزارش‌های رسیده تا به حال اجازه ملاقات با کبودوند به هیچیک از وکلای وی، نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده داده نشده‌است. همسر او در این مورد چنین می‌گوید:

« الان وکلایشان با مراجعات مکرری که داشتند که به ایشان جواب نمی‌دهند. یعنی نه حق ملاقات به وکلا داده‌اند و نه هیچ خبری از ایشان دارند. خبرهایی که ما از طریق ملاقات با آقای کبودوند داشتیم، به وکلایشان ابلاغ می‌کنیم».

محمدصدیق کبودوند همچنین مدیر مسئول ماهنامه توقیف‌شده "پیام مردم کردستان" است که سال گذشته بعد از توقیف ماهنامه، به یک سال و نیم حبس تعلیقی محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر حکم او را به یک سال حبس تعزیری تبدیل کرد. این حکم هنوز اجرا نشده‌است.

به نقل از راديو صدای آلمان

میترا شجاعی
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز