27 اوت 2007 - ٣ شهريور


نامه سرگشاده نویسندگان در اعتراض به پیگرد یعقوب یادعلی

"در زمانی که فشارهای ممیزی بر جامعه ادبی ایران روز به روز فزونی می گیرد و نویسندگان و مترجمان در چشم انداز رکود فکری و فرهنگی ... چاره ای جز صبر و خویشتن داری ندارند، چنین رخدادی جامعه ادبی ایران را غافلگیر کرده و در بهت فرو برده است."


جمعی از نویسندگان و مترجمان ایرانی در نامه سرگشاده ای نگرانی شدید خود را از روند محاکمه و بازداشت یعقوب یادعلی، نویسنده ایرانی، ابراز کرده اند. آقای یادعلی اسفند ماه سال گذشته به اتهام توهین به قوم لر در یکی از داستان هایش دو ماه بازداشت و در اردیبهشت ماه امسال آزاد شده بود.

در حال حاضر محاکمه این نویسنده که خود نیز از قوم بختیاری است، در دادگاهی در یاسوج پی گیری می شود.

در نامه این نویسندگان و مترجمان آمده است: "بازداشت و محاکمه داستان نویس به اتهام نشر اکاذیب، توهین و افترا در کتابهایی که با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ شده، مایه شگفتی و تأسف است."

امضاکنندگان این نامه همچنین تصریح کرده اند: "همان طور که خود نویسنده اعلام کرده و جامعه ادبی و متخصصان فرهنگ اذعان کرده اند، در رمان "آداب بی قراری" هیچ گونه توهینی به هیچ کدام از اقوام ایرانی صورت نگرفته و چنین برداشتی نشانه بیگانگی با جهان ادبیات داستانی است."

بعد از اولین جلسه محاکمه یعقوب یادعلی که روز پنجشنبه در یاسوج برگزار شد، صالح نیکبخت، وکیل آقای یادعلی، در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی اعلام کرد شاکی پرونده یکی از کارمندان دادگستری کهکیلویه و بویراحمد است که "از طرف خود و خانواده اش و به عنوان مدافع قوم لر، بدون آنکه از جانب کس دیگری سمت وکالت داشته باشد" از آقای یادعلی شکایت کرده است.

امضاکنندگان در ادامه نامه خود آورده اند: "در زمانی که فشارهای ممیزی بر جامعه ادبی ایران روز به روز فزونی می گیرد و نویسندگان و مترجمان در چشم انداز رکود فکری و فرهنگی ... چاره ای جز صبر و خویشتن داری ندارند، چنین رخدادی جامعه ادبی ایران را غافلگیر کرده و در بهت فرو برده است."

امضاکنندگان این نامه در پایان نگرانی شدید خود را نسبت به روند بازداشت و محاکمه یعقوب یادعلی اعلام کرده و خواستار متوقف شدن پیگرد این نویسنده شده اند.

به نوشته آنان "بازداشت و محاکمه یک داستان نویس به اتهام بخش هایی از کتاب چاپ شده اش، خطای فرهنگی و حقوقی بزرگی است که ممکن است پیامدهای ناگواری برای نویسنده و فضای ادبی ایران داشته باشد و حتی به تشویش اذهان عمومی نیز منجر شود."

نویسندگان و مترجمان زیر این نامه را امضا کرده اند: شیوا ارسطویی، سیمین بهبهانی، فتح الله بی ‌نیاز، عباس پژمان، شاپور جورکش، محمد حسینی، ابوتراب خسروی، علی اشرف درویشیان، فرشته ساری، محمد‌علی سپانلو، بلقیس سلیمانی، حسین سناپور، سپیده شاملو، محمدحسن شهسواری، علی اصغر شیرزادی، فرزانه طاهری، داوود غفارزادگان، احمد غلامی، مدیا کاشیگر، محمد کشاورز، فرزانه کرم پور، جواد مجابی، حسین مرتضائیان آبکنار، مهسا محب علی، محمد محمد‌علی و مهدی یزدانی خرم.

به نقل از ادوار نيوز
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز