6 سپتامبر 2007 - ١٤ شهريور


هیوا بوتیمار و عدنان حسن پور به اعتصاب غذای خود پایان دادند

در روز ۱۳ شهریور خانواده هیوا بوتیمار با او ملاقات کردند. این ملاقات در حالی صورت گرفت که عدم اطلاع از وضعیت آنان و اعتصاب غدایی که بیش از 40 روز به طول کشیده بود، آنان را به شدت نگران کرده بود و سازمان های حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز نیز نگرانی خود را اعلام کرده بودند.

به نقل از راديو دويچه وله


در روز ۱۳ شهریور خانواده هیوا بوتیمار با او ملاقات کردند. این ملاقات در حالی صورت گرفت که عدم اطلاع از وضعیت آنان و اعتصاب غدایی که بیش از 40 روز به طول کشیده بود، آنان را به شدت نگران کرده بود و سازمان های حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز نیز نگرانی خود را اعلام کرده بودند.

هادی بوتیمار برادر هیوا می‌گوید روز گذشته پدر و مادرش با حکم ملاقاتی که از دادگاه مریوان گرفتند به بازداشتگاه اطلاعات در سنندج مراجعه کردند و بعد از 4 ساعت انتظار و کشمکش و التماس بالاخره موفق به ملاقات با او شدند. قبل از ملاقات همه ابتدا انگشت نگاری شدند. هیوا بوتیمار به خانواده خود گفت که او و عدنان حسن پور به دنبال وعده مستولین مبنی بر این که خواسته های آنها را اجرا می کنند، به اعتصاب غذای خود پایان دادند ولی تا کنون به هیچکدام از خواسته های آنها از جمله انتقال به بند عمومی جواب ندادند.

لیلی حسن پور خواهر عدنان حسن پور در جواب به این سوال که از وضعیت برادر خود چه اطلاعی دارد می‌گوید که خانواده‌اش هنوز موفق به ملاقات نشده‌اند ولی با توجه به ملاقات با هیوا می‌دانیم که آنها تا کنون از سوی پزشک معاینه نشده و دارو در اختیارشان نیست.

غذای مناسب نیز پس از بیش از 40 روز اعتصاب غذا در اختیار آنها قرار داده نشده است. او می گوید که خانواده اش به شدت نگران وضعیت سلامتی آنها هستند.

او می‌گوید که به دبیرکل سازمان ملل در مورد وضعیت برادرش نامه نوشته و خواستار کمک شده است.

هادی بوتیمار می‌گوید که خانواده هیوا به همراه خانواده های زندانیان سیاسی تلاش کردند تا با خانم لوئیس آربور ملاقات کنند ولی با خشونت ماموران نیروی انتظامی روبرو شدند و نتوانستند با او ملاقات کنند.

هادی بوتیمار که خود از روز 28 اوت تا 4 سپتامبر در لندن در مقابل دفتر عفو بین الملل به همراه همسر و یکی از دوستانش اعتصاب غذا کرده بود می گوید که ما ابتدا نگران اعدام آنان بودیم ولی سپس می‌ترسیدیم که آنها با اعتصاب غذا جانشان را از دست بدهند. ما تقاضا داشتیم که آنها به اعتصاب غذای خود پایان دهند و ما روز گذشته 13 شهریور به اعتصاب خود پایان دادیم تا از راههای دیگر به فعالیت هایمان ادامه دهیم.

لیلی حسن پور می‌گوید که او و برادر هیوا نامه ای نوشته و از برادرانشان خواسته بودند که به اعتصاب غذای شان پایان دهند. در وین نیز کمیته حقوق بشری که توسط ایرانیان مقیم آن شهریور تشکیل شده است به فعالیت‌هایی در زمینه رساندن صدای آنان برآمده بود از جمله در ملاقاتی که هفته پیش نماینده این کمیته با گزارشگر ویژه شکنجه سازمان ملل داشتند‌، وضعیت این دو زندانی را با آنها مطرح کردند. حسن نایب هاشم (فرود سیاوش پور) نیز از این کمیته به عنوان همبستگی با این زندانیان 16 روز اعتصاب غذا کرد و با سه نامه به این دو تن از آنها خواست که به اعتصاب غذای خود پایان دهند. او همراه با برادر هیوا به اعتصای خود پایان داد.

هادی بوتیمار در جواب این سؤال که آیا تحولی در وضعیت پرونده برادرش پیدا شده است می‌گوید که حکم آنها ناعادلانه است نه فقط تحت عرف بین المللی بلکه حتی طبق قوانین جمهوری اسلامی انان عادلانه محاکمه نشده اند. وکلای آنها نتوانستند از آنها دفاع کنند. او می گوید که زمانی به دلیل فعالیت سیاسی دستگیر شده و هنگام آزادی کتابها و نوارهای مصادره شده به او پس داده شد و اکنون پس از دستگیری برادرش همه اینها دوباره به عنوان مدرک ضبط شده‌اند.

شهلا فرید

به نقل از راديو دويچه وله
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز