12 سپتامبر 2007 - ٢١ شهريور


نامه سرگشاده جمعی از مدیران سایت ها در اعتراض به وضعیت دسترسی به اینترنت


بسمه تعالی

اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

اعضای محترم کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی

با سلام و آرزوی توفیق خدمت هر چه بیشتر. همانگونه که مستحضرید، شبکه جهانی اینترنت، اکنون به یکی از زیرساخت های توسعه تبدیل شده است و تقریبا در تمام حوزه های گوناگون، تبادل اطلاعات و دسترسی به منابع بدون استفاده از این بزرگراه اطلاعاتی بسیار مشکل و بعضا ناممکن است.

اکنون سال ها از اولین اتصالات مراکز پژوهشی ایران با این شبکه می گذرد و نزدیک به ده سال است که دسترسی به این شبکه برای عموم مردم ایران بتدریج مهیا شده است، بطوریکه هم اکنون نزدیک به هشت میلیون کاربر اینترنتی در ایران وجود دارند که بر طبق آمارها، دست کم دو میلیون نفر از این تعداد، هر روز به این شبکه متصل می شوند. از این رو "اینترنت" در ایران کنونی، نه یک کالای لوکس بلکه در شمار نیازهای ثانوی قشر عظیمی از طبقات مختلف ایرانیان است.

از ابتدای دهه هشتاد پایگاه های اطلاع رسانی ایرانی گوناگونی در این فضای مجازی ایجاد شدند که برای کاربران ایرانی و فارسی زبان به ارائه خدمات مشغول اند. ما امضا کنندگان زیر مدیران تعدادی از این پایگاه ها هستیم که به رغم اختلاف نظرهای احتمالی با یکدیگر، در عین حال در چارچوب مقررات جمهوری اسلامی و از داخل ایران به فعالیت خبری مشغولیم.

متاسفانه در سال های اخیر نه تنها روند رو به رشد دسترسی به اینترنت متوقف شده، بلکه عدم پاسخگویی نهادهای ذیربط در این رابطه باعث شده است که دسترسی پیوسته عادی به این شبکه نیز با صعوبت همراه شود. این نامه نه برای انتقاد از وضع مقررات خاص و نیز اوضاع فیلترینگ در اینترنت (که در جای خود محفوظ است)، بلکه برای یک خواسته بسیار حداقلی است و آن اینکه «ما خواهان دسترسی مناسبی به اینترنت هستیم!»

خواسته ای که شاید با توجه به شعارهایی چون تحقق "دولت الکترونیک"، شگفت آور و حتی مزاح آمیز به نظر رسد، اما حقیقت تلخ آنست که این نیاز ضروری و خواسته واقعی ماست. روزی نیست که همکاران ما، علی رغم در اختیار داشتن خطوط –به ظاهر- پرسرعت شرکت مخابرات با قطع و وصل های مکرر روبرو نشوند؛ بطوریکه این مورد به یک معضل واقعی برای ما تبدیل شده است. مضاف بر اینکه امکان "دسترسی مناسب به اینترنت" هنوز در بسیاری از نقاط پایتخت نیز میسر نیست و شرکت مخابرات مدتهاست که از توسعه امکانات خطوط پرسرعت، حتی در نقاط مرکزی شهر تهران سرباز می زند.

نمایندگان محترم مردم

ما در مقام قضاوت و این ادعا که آیا این وضعیت بنا به دستورات خاص و برنامه ریزی شده، بوجود آمده و یا محصول بی تدبیری برخی مسئولان است نیستیم. ما همینقدر از شما می خواهیم تا برای هزینه، انرژی و از همه مهمتر وقت و عمری که چند میلیون شهروند ایرانی هر روز بخاطر این وضعیت تلف می کنند اهمیت قائل شده و با سوال از مسوولان ذیربط، پیگیر این معضل باشید. بیش از این وقت شما را نمی گیریم و منتظر اقدامات مناسب شما هستیم.

مدیران پایگاه های (به ترتیب الفبا)

آفتاب

بازتاب

عصرایران

فرارو

فردا
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز