22 اكتبر 2007 - ۳۰ مهر


مسابقه وبلاگ‌نویسی دویچه وله: راى گیرى عمومى آغاز شد

روز ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) راى گیرى عمومى برای انتخاب وبلاگ‌های برتر آغاز ‌شد. بیش از ۷۰۰۰ نفر در مسابقه بین المللى انتخاب وبلاگ‌هاى برتر دویچه وله شرکت کردند.برندگان از طریق راىگیرى عمومى و تصمیم هیئت داوران مشخص می‌شوند.


روز ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) راى گیرى عمومى برای انتخاب وبلاگ‌های برتر آغاز ‌شد. بیش از ۷۰۰۰ نفر در مسابقه بین المللى انتخاب وبلاگ‌هاى برتر دویچه وله شرکت کردند.برندگان از طریق راىگیرى عمومى و تصمیم هیئت داوران مشخص می‌شوند.

چهارمین سال برگزارى مسابقه انتخاب وبلاگ‌هاى برتر دویچه وله با استقبال بی‌نظیرى روبرو شد. این مسابقه بین‌المللی در نوع خود بی نظیر است. بهترین وبلاگ‌ها در ده زبان: آلمانی، اسپانیائی، انگلیسی، پرتغالی، چینی، روسی، عربی، فارسی، فرانسوی و هلندی انتخاب می‌شوند.

وبلاگ‌نویسان و علاقه‌مندان به وبلاگ‌نویسی امسال ۷۰۰۰ وبلاگ را کاندید کردند که نسبت به سال گذشته ۱۵۰۰ وبلاگ بیشتر کاندید شده‌اند. هیئت بین‌المللی داوران مسابقه که از وبلاگ‌نویسان، متخصصان رسانه‌ها و ژورنالیست‌ها تشکیل شده، در هر رشته ده وبلاگ را نامزد کرد.

از امروز، بیست و دوم اکتبر(۳۰ مهر)، یکصد و پنجاه وبلاگ و پادکاست در پانزده موضوع از سراسر جهان به رای عمومی گذاشته شده‌اند. مراجعه‌کنندگان می‌توانند تا روز پانزدهم نوامبر در لینک www.thebobs.com به کاندیداهای مورد علاقه خود رای دهند. در همین حال هیئت داوران نیز در همه موضوعات مسابقه برندگان خود را انتخاب می‌کند.

تقویت آزادی بیان

هدف دویچه وله از برگزاری مسابقه انتخاب بهترین وبلاگ‌ها تقویت آزادی بیان و حمایت از جامعه بین‌المللی وبلاگ نویسان است. علاوه بر این دویچه وله با برگزاری این مسابقه در تلاش برای گسترش دیالوگ فرا زبانی در جامعه بین‌المللی وبلاگ‌نویسان است. ژان فرانسوا ژارد، سخنگوی مطبوعاتی سازمان گزارشگران بدون مرز به نقش و اهمیت وبلاگ‌نویسی در کشورهائی که به طور سنتی رسانه‌ها تحت کنترل دولت قرار دارند و سانسور می‌شوند اشاره می‌کند و می‌گوید که وبلاگ‌نویسی به سرعت تبدیل به فضائی برای آزادی شده است، فضائی که مجانی است و همه به آن دسترسی دارند.

دوران سخت برای وبلاگ نویسان

ژان فرانسوا ژارد می افزاید که وبلاگ ها حداقل در آغاز کارشان با سانسور روبرو نمی شوند.

با این حال دوران آرامش برای وبلاگ‌نویسان به سر رسیده است. در گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است که وبلاگ نویسان و ژورنالیست‌ها با خطرات مشابهی روبرو هستند و دوران سختی را از سر می‌گذرانند. در حال حاضر ۶۴ وبلاگ‌نویس در سراسر جهان به زندان افکنده شده‌اند.

در رقابت‌های امسال انتخاب بهترین وبلاگ‌ها نیز جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز به وبلاگ‌هائی که در زمینه آزادی بیان و حقوق بشر فعالیت کرده‌اند، اهدا می‌شود. سخنگوی سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که هدف آنها پشتیبانی از وبلاگ‌هائی است که در امر خبررسانی فعالیت می‌کنند و بیش از پیش وظایف رسانه‌های سنتی را بر دوش گرفته‌اند. وی در ادامه می‌افزاید که گرانیگاه کار ما همچنان در کشورهائی است که آزادی بیان محدود می شود و برای شهروندان راه دیگری باقی نمانده است.

نام برندگان در برلین اعلام می شود

نام برندگان مسابقه بین المللی دویچه وله در روز پانزدهم نوامبر طی مراسمی در موزه ارتباطات برلین اعلام می‌شود. در کنار سازمان گزارشگران بدون مرز، رادیو هلند نیز با برگزاری این مسابقه همکاری افتخاری داشته است. سایت گویا، سایت ایران امروز، لوموند، هندلز بلات، هفته نامه دی تسایت و بسیاری دیگر از روزنامه‌ها و سایت‌ها، امسال نیز با این مسابقه همکاری مطبوعاتی داشته‌اند.

لینک وبلاگ‌‌های ایرانى که براى مرحله نهائى نامزد شده‌اند در زیر درج شده است.

لینک مسابقه وبلاگ برتر دوچه وله

لیست ده وبلاگی که به مرحله‌ی نهایی راه یافته‌اند:

وبلاگ کیوان ۳۵ درجه

حاجی واشنگتن

خواب زمستانی

یادداشت‌های فهمیه خضرحیدری

وبلاگ پویا

روبو

فروغ

وبلاگ مسیح علی نژاد

آینده ما

جمهور

برای جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز:

کیبرد آزاد

برای بهترین ویدئوبلاگ:

bebin.tv

و برای بهترین وبلاگ:

یک پزشک
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز