17 نوامبر 2007 - 


اعلام نتیجه مسابقه بین المللی بهترین وبلاگ های سال ۲۰۰۷

وبلاگ „فتومانیا“ از بلاروس برنده امسال بهترین وبلاگ مسابقه بین‌المللی دویچه وله شد. جایزه گزارشگران بدون مرز به وبلاگ انگلیسی زبان „یوتمان“ از تایلند اهدا شد. در بخش بهترین وبلاگ فارسی زبان، ۳۵" درجه" انتخاب شد.


وبلاگ „فتومانیا“ از بلاروس برنده امسال بهترین وبلاگ مسابقه بین‌المللی دویچه وله شد. جایزه گزارشگران بدون مرز به وبلاگ انگلیسی زبان „یوتمان“ از تایلند اهدا شد. در بخش بهترین وبلاگ فارسی زبان، ۳۵" درجه" انتخاب شد.

وبلاگ فتومانیا به „اکسینیا آویموا“ تعلق دارد که ۲۳ ساله است و در مینسک زندگی می‌کند. „آلسکاندر پلوشچف“، داور بخش روسی در باره برنده شدن این وبلاگ می گوید: «این وبلاگ که امروز اینجا برنده شد چندین کیفیت را همزمان ارائه می دهد. نخست آن که تصاویر آن سمبل و ادامه همان ادبیات بزرگ روسیه است. اما انسان حتما نباید یک انقلابی، مبارز راه آزادی و یا منتقد دولت باشد تا بتواند نقش بزرگی ایفا کند. گاهی نشان دادن جامعه همانطور که هست، کافی است. و این کار می تواند با ابزار موجود صورت گیرد و در مورد این بلاگر، با دوربین عکاسی این کار صورت گرفته است.»

„کریستیان گرامش“، مدیرکل برنامه‌های دویچه وله می گوید: «وبلاگی است که تصاویر سیاه و سفید آن بدون سخن، حرف های زیادی درباره زندگی روزمره در بلاروس برای گفتن دارد؛ کشوری که خود را از انظار جهانیان به‌دور نگه داشته است.»

جایزه گزارشگران بدون مرز امسال به وبلاگ "یوتمان" تعلق گرفت که در سال ۲۰۰۶ با ارائه گزارش از کودتای نظامی در تایلند، شهرت جهانی یافت و در حال حاضر درباره برمه و مخالفت مردم این کشور با رژیم نظامی آن گزارش می‌دهد.

هیئت داوران در لیست وبلاگ‌های نامزد شده به وبلاگ ۳۵ درجه توجه نشان داد. وبلاگی که نام آن از عشق به تهران که بر روی مدار۳۵ درجه قرار دارد، برگرفته شده است و با ادبیاتی مناسب به موضوعات تابو و ممنوعه در جامعه‌ای مذهبی می پردازد. هیئت داوران در رای گیری نهائی به دلیل داشتن شجاعت در پرداختن به موضوعات تابو و ممنوعه، جذابیت و تازگی موضوعات، وبلاگ ۳۵ درجه را به عنوان بهترین وبلاگ فارسی زبان برای سال ۲۰۰۷ برگزید.

برندگان این سال طی مراسمی در موزه ارتباطات برلین اعلام شدند.

فرناز سیفی، داور ایرانی این مسابقه در سخنرانی آغازین این مراسم به اینترنت به مثابه رسانه‌ای آلترناتیو در ایران اشاره کرد و گفت، در جامعه ای که دولت تمامی رسانه‌ها را تحت کنترل خود درآورده است، اینترنت ابزاری است که به صداهای سرکوب شده مجال و فرصت انعکاس می‌دهد.

با احترام

هیئت تحریریه و برگزار کننده مسابقه

اسامی و آدرس وبلاگ هائی که در این مسابقه برگزیده شدند:

: بهترین وبلاگ

Foto-Griffoneurei

: بهترین ویدئو بلاگ

Alive in Baghdad

: بهترین پادکاست

Die Gefühlskonserve

Blogwurst

Little Galerie

: جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز

Jotman

: بهترین وبلاگ به زبان آلمانی

Behindertenparkplatz

: بهترین وبلاگ به زبان اسپانیولی

A mis 95 años

: بهترین وبلاگ به زبان انگلیسی

Valour IT

: بهترین وبلاگ به زبان پرتغالی

Blog do Tas

: بهترین وبلاگ به زبان چینی

Lian Yue’s The Eighth Continent

: بهترین ویلاگ به زبان روسی

/dev/karlson/mind.log

: بهترین وبلاگ به زبان عربی

Aljazeera Talk

: بهترین وبلاگ به زبان فارسی

35 degree

: بهترین وبلاگ به زبان فرانسه

Actualités de la république démocratique du Congo

: بهترین وبلاگ به زبان هلندی

Frankwatching
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز