21 دسامبر 2007 - تاجيکستان


مشکلات نشریه های تاجیکستان

چاپ نشریه ها در تاجیکستان برای صاحبان آنها سودآور نیست. 97 در صد نشریه های این کشور خودکفا نبوده و با مشکلات اقتصادی روبرو هستند. گرانی قیمت کاغذ و خدمات چاپخانه ها از عوامل اصلی این امر ارزیابی می شود.


چاپ نشریه ها در تاجیکستان برای صاحبان آنها سودآور نیست. 97 در صد نشریه های این کشور خودکفا نبوده و با مشکلات اقتصادی روبرو هستند. گرانی قیمت کاغذ و خدمات چاپخانه ها از عوامل اصلی این امر ارزیابی می شود.

این مطلب روز چهارشنبه، 19 دسامبر، ضمن معرفی پژوهشی تازه در باره وضع اقنصادی رسانه های گروهی در تاجیکستان اعلام شده است.

این پژوهش به ابتکار دفتر مرکز سازمان امنیت و همکاری اروپا در تاجیکستان صورت گرفته است. به گفته میرسعید سلطانف، رهبر گروه پژوهشگران، حالا در بازار مطبوعات تاجیکستان از 360 نشریه حدود 97 در صد آنها خودکفا نیستند.

بخش اعظمی از نشریات تاجیکستان دولتی هستند و از بودجه کارخانه و نهادهای وابسته به دولت تامین مالی می شوند. علاوه بر این، از موارد گسترده آبونه اجباری کارمندان به نشریه های دولتی نیز گزارش شده است، هرچند به گفته بسیاری از خوانندگان، نشریه های دولتی مطالب و اطلاعات چندان جالبی ندارند.

تعداد دیگری از نشریه ها که خصوصی یا گروهی هستند، با حمایت مالی احزاب سیاسی و موسسان خود عرض وجود می کنند.

طیق نتایج این پژوهش، 21 در صد هزینه نشریه های تاجیکستان برای خریداری کاغذ، حدود 20 در صد برای پرداخت حق خدمات چاپخانه ها، 8 در صد برای مالیات و 25 در صد برای حقوق ماهانه کارمندان این نشریه ها مصرف می شود.

به اعتقاد آقای سلطانف، تنها چند نشریه، مانند "آسیا پلس"، "دایجست پرس" و رکلامنایا گزتا" که با تعداد بیش از 10 هزار نسخه منتشر می شوند، تا حدی خودکفا هستند.

ولی همزمان تاکید می شود که این نشریه ها نیز تا 95 در صد مخارج خود را از راه فروش نشریه جبران می کنند. طبق نتایج این پژوهش، مسئولان نشریه های خودکفا تنها چاپ رکلام یا تبلیغات بازرگانی سود مالی به دست می آرند.

پژوهشگران به مسئولان نشریه های دیگر نیز توصیه می دهند که از راه نشر بیشتر تبلیغات بازرگانی سود مالی از نشریه های خود را افزایش بدهند. میرسعید سلطانف در این باره می گوید:

"البته بازرگانی کار اصلی رسانه های گروهی نیست، ولی معمولان سردبیران نشریه های تاجیکستان خود روزنامه نگار هستند. و این افراد در کنار کار خبرنگاری باید نحوه بازرگانی را نیز بآموزند. تنها در این صورت نشریه آنها سوداور خواهد شد."

در همین حال، تاکید شد که در بیشتر کشورهای جهان نشریه ها تا 80-90 در صد سود مالی خود را از تبلیغات بازرگانی دریافت می کنند. این در حالیست که بازار تبلیغات بازرگانی در تاجیکستان هنوز به گونه کشورهای دیگر پیشرفت نکرده است.

با این حال، به گفته صاحبنظران، رقابت میان نشریه ها برای جلب شرکتهایی که کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خیلی شدید است.

در جریان معرفی نتایج پژوهش تازه در باره وضع مالی نشریه های تاجیکستان همزمان اعلام شد که تیراژ ماهانه کلیه نشریه ها در این کشور حدود هزار بوده است که این پایینترین رقم در میان کشورهای همسود محسوب می شود.

حالا قیمت متوسط یک نسخه نشریه در تاجیکستان یک سامانی یا 28 سنت آمریکایی را تشکیل می دهد. برخی از ناشران می گویند با این قیمت افزایش تیراژ رسانه های چاپی دشوار است، زیرا حقوق متوسط در تاجیکستان معادل 40 دلار است و بیشتر مردم از خرید نشریه ها خودداری می کنند.

بر اساس نتایج این پژوهش، حقوق متوسط روزنامه نگاران در تاجیکستان معادل صد دلار آمریکایی ارزیابی می شود.

به نقل از بي بي سي فارسي
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز