1 ژانويه 2008 - ١١ دی


گزارش انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در باره وضعيت روزنامه‌نگاري ايران در سه ماهه سوم سال86

اگر مراجع قضايي مطبوعاتي در سه ماهه دوم سال جاري با صدور حكم توقيف موقت يا لغو امتياز دست‌كم چهار نشريه، فضاي اطلاع‌رساني داخل كشور را تحت تاثير محدوديت‌هاي پيش ساخته قرار دادند، اين آمار در سه ماهه سوم با افزايش به هفت نشريه، تشديد سركوب و فشار بر روزنامه‌نگاران ايران و پررنگ‌تر شدن خطوط قرمز را به خوبي عيان ساخت.


«دسترسي شهروندان به اطلاعات عمومي و آگاهي آنان از نحوه سياستگذاري‌ها و چگونگي اقدامات نهادهاي دولتي و عمومي، به عنوان حقي مسلم براي آنان محفوظ و نظام سياسي ملزم به ايجاد فضاي تحقق آن است».

فرضيه فوق مورد تأييد نظري همه فعالان عرصه مسائل سياسي- اجتماعي ايران قرار دارد، اما زمينه‌هاي عملياتي شدن اين حق شهروندان در سال‌ها‌ي اخير- به ويژه در عرصه مطبوعات و در دوران زمامداري دولت نهم- بيش از پيش با موانع غيرمتعارف روبه‌رو بوده است.

نگاهي گذرا به آمار برگزاري جلسات بازپرسي و دادگاه‌هاي مطبوعاتي، صدور احكام توقيف موقت و لغو مجوز نشريات و نيز صدور احكام بازداشت موقت يا حبس روزنامه‌نگاران، همچنان بيانگر موقعيت نااستوار و متزلزل مطبوعات در سه ماهه سوم سال 86 بوده است.

اگر مراجع قضايي مطبوعاتي در سه ماهه دوم سال جاري با صدور حكم توقيف موقت يا لغو امتياز دست‌كم چهار نشريه، فضاي اطلاع‌رساني داخل كشور را تحت تاثير محدوديت‌هاي پيش ساخته قرار دادند، اين آمار در سه ماهه سوم با افزايش به هفت نشريه، تشديد سركوب و فشار بر روزنامه‌نگاران ايران و پررنگ‌تر شدن خطوط قرمز را به خوبي عيان ساخت.

بنا به آخرين آمار منتشره در شرايط حاضر 130 روزنامه‌نگار در سراسر جهان در راستاي انجام وظيفه در زندان‌ها به سر مي‌برند و ايران نيز به عنوان كشوري كه همواره نامش در فهرست ناقضين حق آزادي بيان توسط مراجع جهاني حقوق بشر به ثبت مي‌رسد، با داشتن 12 روزنامه‌نگار و دو وب نگار زنداني، در رده‌هاي بالاي اين فهرست قرار دارد.

در همين باره استناد به اخبار رسمي و مواضع برخی مقامات ايراني نيز نيمرخي از روند تشديد انسداد مجاري اطلاع‌رساني در فضاي خبري كشور را نمايش مي‌دهد. معاون سياسي- امنيتي دادستان كل كشور در مراسم تحليف اعضاي جديد هيأت منصفه مطبوعات كه در آخرين روز مهرماه سال جاري برگزار شد ضمن اعلام اين خبر كه «در دو سال اخير 901 مجوز انتشار به نشريات داده شده» تصريح كرد كه در همين ظرف زماني «42 مورد لغو امتياز و توقيف موقت داشته‌ايم».

به موازات تصريح مقام قضايي كشور بر صدور حكم لغو امتياز يا توقيف موقت 42 نشريه، اظهارنظرهاي سياسي‌اي كه به طور مستقيم عرصه مطبوعات را نشانه رفته، به نوعي بيانگر ديدگاه سختگيرانه برخي صاحب‌منصبان در خصوص لزوم تحديد بيش از پيش دايره فعاليت روزنامه‌نگاران است؛ تا جايي كه يك مقام وزارت كشور (سردار افشار، معاون سياسي وزير كشور) در همايشي مرتبط با برگزاري هشتمين دوره انتخابات مجلس، «فضاي بيش از حد آزاد رسانه‌ها» را يكي از عوامل زير سؤال بردن نتايج انتخابات در كشور قلمداد مي‌كند!

البته اين اظهار نظر مقام دولت نهم بلافاصله با واكنش رئيس فراكسيون مطبوعات در مجلس مواجه مي‌شود. حسين نوش‌آبادي در اين باره مي‌گويد «مطبوعات آزادي خود را از قانون اساسي گرفته‌اند و قانون مطبوعات مصوبه مجلس، حدود آزادي مطبوعات را تعريف كرده و... اشخاص نمي‌توانند براي مطبوعات حدود تعيين كنند... اينكه من مسؤولم و مديرم، نمي‌تواند تعيين‌كننده آزادي مطبوعات باشد».

در راستاي پررنگ شدن حدود و ثغور كاذب و فراقانوني عليه فعاليت‌هاي مطبوعاتي توسط برخي نهادها و صاحبان قدرت، محدود كردن دسترسي شهروندان به ساير ابزار اطلاع‌رساني- از جمله اينترنت- موضوعي بوده كه در ماه‌هاي اخير نه تنها فضاي خبري و اطلاع‌رساني در داخل كشور را تحت تاثير خود قرار داده، بلكه بازتاب فرامرزي آن اعتراض مجامع جهاني حقوق بشري را نيز به همراه داشته است.

تعطيل كردن بيش از 25 كافي نت در تهران به اتهام «استفاده از تصاوير خلاف عفت و حضور زنان بدحجاب» توسط نيروي انتظامي و نيز اخطار به 170 كافي‌نت ديگر، كه بنا به اعلام مقامات مسؤول در چارچوب «طرح امنيت اخلاقي» انجام پذیرفته، تزريق بيش از پيش اجبار، سانسور و تلقي رو به افزايش عدم امنيت شغلي در حوزه فعاليت‌هاي روزنامه‌نگاري مكتوب و مجازي را فراهم آورده است.

آمار به دست آمده در زمينه اقدامات نهادهاي حكومتي پيرامون فعاليت مطبوعات در سه‌ماهه پاييز به روشني گوياي وضعيت اسفبار مشاغل مطبوعاتي در ايران است: * برگزاري دست‌كم 28 مورد دادگاه بدوي و تجديد نظر براي مديران مسؤول و يا دست‌اندركاران ارشد نشريات و خبرگزاري‌ها از جمله برپايي دادگاه مديرعامل خبرگزاري ايلنا و نشريات مشاركت، شرق، مردمسالاري، ئاشتي، روزگار، سياست روز، همشهري، آواي بجنورد، ياس نو، اقبال، دنياي رنگارنگ، جسم و جان، نامه، ماهين، آينده نو، تمدن هرمزگان، و....

* صدور حكم بازداشت دستكم پنج فعال مطبوعاتي و وبنگار * احضار، اعلام محكوميت به زندان، شلاق، جريمه نقدي و يا تعيين وثيقه‌هاي سنگين براي دست‌كم يازده فعال مطبوعاتي * لغو مجوز انتشار يا توقيف موقت براي دستكم هفت نشريه * اعلام ممنوعيت خروج يك فعال مطبوعاتي و...

به اين آمار البته بايد تعداد نشرياتي را كه بر اساس روند قضايي، رسيدگي به پرونده‌هاي آنان در نوبت است يا به دلايلي به تعويق افتاده و نيز انتظار برخي مسؤولان مطبوعاتي و روزنامه‌نگاران براي دريافت حكم دادگاه خويش را نيز اضافه كرد. در اين خصوص مي‌توان از جمله به روزنامه‌هاي اعتماد ملي، هم ميهن، كار و كارگر، اعتماد، نسيم صبا، زاگرس و خبرگزاري فارس اشاره كرد كه بعضاً موعد برگزاري دادگاه آنان در زمستان سال جاري و ابتداي بهار سال آينده تعيين شده است.

پاييز امسال- كه در عرصه فعاليت‌هاي مرتبط با آزادي بيان، يادآور روزهاي سياه پاييز سال 77 و فاجعه قتل‌هاي زنجيره‌اي و قرباني شدن برخي انديشمندان اهل قلم و مطبوعات از جمله محمد مختاري (نويسنده، شاعر و روزنامه‌نگار)، مجيد شريف (نويسنده و روزنامه‌نگار)، محمد پوينده (نويسنده، محقق و روزنامه‌نگار)، پيروز دواني (صاحب امتياز نشريه پيروز)، و... بود- به موازات تنگ شدن حلقه فعاليت‌هاي مطبوعاتي، با از بند رستن برخي روزنامه‌نگاران زنداني- سه مورد- نوري اندك بر فضاي ابرآلود رسانه‌اي ايران تابيدن گرفت. همچنین باید در این راستا به رفع توقيف از دو نشريه «همت» و «گويه» قم اشاره كرد. رفع توقيف هفته‌نامه «همت» به همت صرفنظر كردن شاكي پرونده از شكايت خود عليه نشريه بود و هفته‌نامه گويه نيز پس از 10 ماه توقيف، مجال اين يافت تا از بند توقيف برهد و انتشار مجدد از سر گيرد.

اگر چه سه ماهه پاييز 86 طول عمر فعاليت برخي نشريات به واسطه توقيف يا لغو شدن مجوز فعاليت آنان ديري نپاييد، اما هيأت نظارت بر مطبوعات، با برگزاري نشست‌هاي دوره‌اي خود و صدور مجوز براي گروهي از متقاضيان پروانه فعاليت، عرض تشكيلات مطبوعاتي كشور را گسترش داد.

بنا به گزارش دبيرخانه هيأت نظارت بر مطبوعات، اين هيأت در بيست و دومين جلسه از يازدهمين دوره فعاليت خود (مورخ 23 مهر) با انتشار يك هفته‌نامه و دو فصلنامه اعلام موافقت كرد. همچنين در همين جلسه با احياي مجوز شش نشريه كه عموماً مجلاتي با گرايش‌هاي تخصصي- فني و اقتصادي بودند موافقت شد.

هيأت نظارت در نشست بعدي خود كه در تاريخ سي‌ام مهر تشكيل شد و بيست و سومين جلسه دوره‌اي اين هيأت بود، با انتشار شش نشريه مشتمل بر يك دوهفته‌نامه، دو ماهنامه، دو فصلنامه و يك دوفصلنامه موافقت كرد.

در نشست بعدي، متقاضيان دريافت مجوز پنج نشريه موفق به دريافت پروانه انتشار شدند كه به ترتيب يك دوهفته‌نامه و چهار فصلنامه را دربر مي‌گرفت. در اين جلسه كه به تاريخ هفتم آبان 86 برگزار شد همچنين 12 نشريه موفق به اخذ پاسخ مثبت هيأت نظارت در خصوص تغيير مدير مسؤولي خويش شدند.

جلسه بعدي از يازدهمين دوره فعاليت هيأت را شايد بتوان از جمله پركارترين روزهاي فعاليت اين دوره به شمار آورد. اعطاي مجوز انتشار به 22 نشريه- كه عموماً گرايش علمي و تحقيقي داشته‌اند- كارنامه هيأت در اين جلسه را كه به تاريخ 28 آبان برگزار شد رقم زد. موافقت با انتشار يك ماهنامه، يك دوماهنامه، شانزده فصلنامه و چهار دوفصلنامه ماحصل اين نشست بود.

سرانجام هيأت در نشست بررسي صدور مجوز مورد تقاضاي متقاضيان در تنها جلسه خود در آذر ماه- كه تقريباً به فاصله يك ماه از نشست پيشين و در روز 26 آذر برگزار شد- با انتشار سه ماهنامه، چهار فصلنامه و يك دوفصلنامه موافقت كرد.

در دوره پاييزي نشست‌هاي هيأت نظارت- همچون دوره تابستان- باز هم مجوز انتشار هيچ روزنامه‌اي در كار نبود . انتشار روزنامه در شرايط كنوني از ريسك بسیار بالايي در عرصه‌هاي سياسي- اقتصادي و قضايي برخوردار است كه علي‌الظاهر دست‌اندركاران مطبوعات را در ارائه درخواست انتشار به احتياط واداشته است؛ مضاف بر اينكه هنوز تكليف برخي تقاضاهاي فعالان سياسي و احزاب شناخته شده رسمي و شناسنامه‌دار- همچون جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب- براي اخذ مجوز انتشار روزنامه از سوي هيأت نظارت روشن نشده و اين هيأت عملاً با ناديده گرفتن تقاضاي اين گروه ها، ضمن صحه گذاردن بر عدم پاسخگويي خویش، وجود تحديد و اجحاف سلیقه ای علیه مطبوعات را رنگ و بويي مضاعف بخشيده است.

در ادامه فهرست اقدامات قضايي و موضوعات مرتبط با فعاليت روزنامه‌نگاران ايراني در سه ماهه سوم سال 1386 درج مي‌شود، با اين توضيح كه همچنان كه در گزارش فصلي تابستان تأكيد شد، گزارش پيش روي با توجه به ملاحظات و محذورهاي حاكم بر فضاي اطلاع‌رساني در ايران و نيز مروري بر اخبار برخي خبرگزاري‌ها و پايگاه‌هاي اينترنتي داخلي فراهم آمده است.

مهرماه 86 * رأی منفی مجلس به اصلاح قانون مطبوعات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز جاری به دو فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده یک قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب سال 1379 رأی منفی دادند. پس از رأی منفی نمایندگان به دو فوریت این لایحه، برای یک فوریت آن رأی‌گیری شد که از مجموع 206 نماینده حاضر، 99 رأی موافق، 58 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع، سرنوشت لایحه مذکور را در دستور بررسی عادی مجلس قرار داد. در صورت تصویب نهایی این لایحه، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رساني اینترنتی داخلی از حیث حقوق، وظایف، حمایت‌های قانونی و جرایم و مجازات‌ها و نیز مرجع و نحوه دادرسی مشمول احکام مقرر در قانون مطبوعات و اصلاحات آن می‌شوند و مدیرعامل، مسؤول پایگاه اطلاع‌رساني و نویسندگان و تهیه‌کنندگان مطالب خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های مزبور، حسب مورد دارای همان مسؤولیت‌هایی هستند که برای مدیرمسؤول و نویسنده مطبوعات منظور شده است. خبرگزاري فارس- 1/7/86

* تأكيد انجمن صنفي روزنامه‌نگاران بر حمايت بدون تبعيض دولت از مطبوعات بدرالسادات مفیدی دبير انجمن صنفي روزنامه‌نگاران با اعلام موضع نهاد متبوع خود، تعطيلي مطبوعات غيردولتي- اعم از حزبي يا غيرحزبي- را كه به لحاظ مالي از دولت مستقل هستند، رويه‌اي نامطلوب دانسته و با اشاره به اينكه «در حال حاضر تعداد زيادي از مطبوعات نزديك به جريان فكري حاكم بر كشور از يارانه‌هاي دولتي و تسهيلات ويژه استفاده مي‌كنند» تصريح كرد: در اين شرايط از دولت انتظار مي‌رود تا زماني كه مشكلات اقتصادي مطبوعات مستقل حل نشده، از تمامي روزنامه‌هاي مستقل كه در چارچوب قانون اساسي و مصالح نظام فعاليت مي‌كنند، حمايت مالي كرده و تبعيض قائل نشود. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران-2/7/86

* آخرين جلسه بازپرسي روزنامه «هم‌ميهن» برگزار شد نهمين و آخرين جلسه بازپرسي اين روزنامه در شعبه دوم دادسراي كاركنان دولت و با حضور مديرمسؤول هم‌ميهن برگزار شد. اين روزنامه كه روز 25 فروردين 86 با حكم دادگاه رفع توقيف شده بود، در تاريخ 12 تيرماه مجدداً با حكم دادستاني تهران توقيف شد. دادستاني علت توقيف مجدد را «محاكمه فاقد رسميت و قانوني» اين روزنامه دانسته بود. خبرگزاری ایسنا- 2/7/86

* مديرمسؤول روزنامه «همبستگي» در دادگاه شعبه شش دادگاه كاركنان دولت ضمن بررسي پرونده روزنامه همبستگي، صالح آبادي، مديرمسؤول اين نشريه را به اتهام «نشر اكاذيب و ايراد افترا»، ملزم به پرداخت قرار كفالت 10 ميليون توماني كرد. شاكيان روزنامه همبستگي، مهرداد بذرپاش و سه تن از اعضاي شوراي سياستگذاري روزنامه بودند. خبرگزاري فارس-2/7/86

* روزنامه «گلستان ايران» لغو امتياز شد محمد شريف وكيل مدافع فروزان آصف نخعي مديرمسؤول روزنامه توقيف شده گلستان ايران، ضمن اعلام اين خبر به محروميت موكل خود از مسؤوليت‌هاي مطبوعاتي بدل از حبس اشاره كرد و گفت: پس از برگزاري جلسه دادگاه، هيأت منصفه مطبوعات به اتفاق آراء موكلم را در خصوص اتهام اشاعه فحشا و منكرات مجرم شناخت و وي را مستحق تخفيف در مجازات ندانست. خبرگزاري مهر-3/7/86

* دولت عامل پلمپ سايت «بازتاب» بوده است مديرمسؤول سايت بازتاب با بيان اين ادعا اعلام كرد: بر اساس اظهار دادستان پرونده، پلمپ شدن دفتر سايت بازتاب به دليل درخواست‌هاي مكرر دولت بوده و حتي در اظهاريه شماره 829/ب/86 مورخ 6/6/86 كه براي ما ارسال شده نيز بيان شده است كه معاون حقوقي رياست جمهوري از اين سايت شكايت كرده است. ايسنا- 4/7/86

* دادگاه نشريات «توسعه»، «جايزه» و «سينماي امروز» به تعويق افتاد رسيدگي به پرونده‌هاي مديران مسؤول نشريات يادشده كه قرار بود فردا (8/7/86) در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران انجام شود، به دليل تعيين نشدن اعضاي جديد هيأت منصفه مطبوعات برگزار نمي‌شود و پس از تعيين اعضاي جديد، شعبه مذكور اقدام به تعيين وقت رسيدگي خواهد كرد. سایت نوروز-7/7/86

* مديرعامل سابق خبرگزاری «ايلنا» در دادگاه حاضر شد دادگاه مسعود حيدري مديرعامل سابق خبرگزاري كار ايران (ايلنا) به اتهام «نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي»، «اضرار به غير» و «افترا» در شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران به رياست قاضي حسينيان به صورت علني برگزار شد. نوروز-8/7/86

* درخواست انجمن صنفي روزنامه‌نگاران از آيت‌الله شاهرودي براي كاهش وثيقه آزادي سهيل آصفي بدرالسادات مفيدي دبير انجمن صنفي در گفت‌وگويي ضمن خاطرنشان كردن اين نكته كه وجود وثيقه‌هاي سنگين براي آزادي روزنامه‌نگاران زنداني موجب تشديد فشارهاي روحي و رواني به روزنامه‌نگاران و خانواده‌هايشان مي‌شود اعلام كرد كه انجمن صنفي از رئيس قوه قضاييه مي‌خواهد تا سهيل آصفي روزنامه‌نگار زنداني كه ملزم به ارائه وثيقه سيصد ميليون توماني شده، بدون پرداخت وثيقه و با قيد كفالت آزاد شود و در صورت عدم امكان اين امر، با كاهش وثيقه، اين مبلغ واقعي شود. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 8/7/86

* پيش‌نويس آيين‌نامه حرفه‌اي روزنامه‌نگاران تدوين شد اين پيش‌نويس كه در كميته تخصصي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تدوين شده كه با آيين‌نامه روزنامه‌نگاران كه توسط دولت تدوين شده تفاوت عمده‌اي دارد و در جريان تدوين آن تلاش شده با نگاهي حرفه‌اي، موضوعات مرتبط با حرفه روزنامه‌نگاري مورد توجه قرار گيرد. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 8/7/86

* برگزاري دادگاه روزنامه‌های «اعتماد» و «اعتماد ملي» به بعد از ماه رمضان موکول شد جلسه بازپرسی رسیدگی به اتهامات مدیران مسؤول دو روزنامه اعتماد و اعتماد ملی بعد از ماه رمضان در شعبه سوم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت برگزار می‌شود. این تعیین نوبت در پی تقاضای استمهال الیاس حضرتی و محمدجواد حق‌شناس مدیران مسؤول روزنامه‌های اعتماد و اعتماد ملی صورت گرفته است. اتهامات اعتماد «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «افترا»ست و اتهامات «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «توهین» عنوان شده است. خبرگزاری آفتاب- 13/7/86

* 21 عضو هيأت منصفه جديد مطبوعات انتخاب شدند حجت‌الاسلام ناصر سراج نماينده رئيس قوه قضاييه پس از جلسه تعيين هيأت منصفه جدید دادگاه با بیان اینکه بر اساس اصل 168 قانون اساسي و ماده 36 قانون مطبوعات مصوب سال 79 و اصلاحيه سال 84، انتخابات اعضاي هيأت منصفه جدید انجام شد، اسامی منتخبین را به این شرح اعلام کرد: عباس شكري، مريم سويزي، علي‌اصغر كساييان، حبيب‌الله عسگراولادي، حسن حميدزاده، محمدحسين رحيميان، مرتضي آخوندي، عليرضا مختارپور، فاطمه كروبي، محسن دعاگو، قدرت‌الله رحماني، محمدعلي نظام‌زاده، جمال شورجه، عبدالصمد خرم‌آبادي، سيداحمد زرهاني، يونس غروي، محمدرضا يزداني خرم، روح‌الله جمعه‌اي، سعيد اصلاني، لاله افتخاري و بيژن نوباوه. خبرگزاری مهر-14/7/86

* ارسال پرونده روزنامه «كارگزاران» به دادگاه پرونده روزنامه كارگزاران به مديرمسؤولی سيدمرتضي سجاديان و با شكايت اسفنديار رحيم مشايي (رئيس سازمان ميراث فرهنگي و معاون رئيس جمهوري)، به اتهام افترا به شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران ارسال شد. ايسنا- 15/7/86

* درخواست روزنامه‌نگاران براي آزادي علي فرحبخش كميته دفاع از رسانه‌هاي توقيف شده و جمعي از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران رسانه‌ها با صدور بيانيه‌اي خطاب به رئيس قوه قضائيه خواهان آزادي همكار خود شدند. علي فرحبخش تا تاريخ امضاي اين بيانيه، مدت 10 ماه در بند 325 زندان اوين سپري كرده و به موجب دادنامه قطعي شعبه دادگاه انقلاب به 16 ماه حبس تعزيري محكوم شده است. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 15/7/86

* سهيل آصفي آزاد شد این روزنامه‌نگار كه روز 12 مرداد سال جاری در پي احضار به دادگاه انقلاب، پس از ساعت‌ها بازجويي، بازداشت و به بازداشتگاه 209 زندان اوين منتقل شده بود، با سپردن قرار وثيقه از زندان آزاد شد. نوروز- 15/7/86

* شكايت هيأت نظارت بر مطبوعات از نشريه «گويه» محمدحسين درياباري مديرمسؤول هفته‌نامه «گويه» در پي شكايت هيأت نظارت بر مطبوعات در شعبه 9 بازپرسي دادسراي قم حاضر و تفهيم اتهام شد. وي با اشاره به اين نكته كه پرونده اين شكايت در دادسراي ويژه كاركنان دولت تشكيل و با قرار عدم صلاحيت دادسراي تهران به قم ارجاع شده تصريح كرد: با توجه به اينكه پرونده قبلي اين نشريه در دادگاه با همين اتهامات و با شكايت مدعي‌العموم تشكيل شده و هنوز يك ماه از صدور حكم آن دادگاه نمي‌گذرد، هيأت نظارت مجدداً شكايت خود را مطرح كرده است! ايسنا- 16/7/86

* وكيل خبرگزاري «ايلنا» به صلاحيت دو شاكي پرونده ايراد گرفت محمدشريف وكيل مدافع خبرگزاري ايلنا در پي برگزاري جلسه دادگاه اين خبرگزاري در تاريخ هشتم مهر سال جاري، با ارائه لايحه‌اي تكميلي به دادگاه به صلاحيت نمايندگان قضايي دانشگاه اميركبير و عضو انجمن اسلامي اين دانشگاه اعتراض كرد و حضور آنان در جلسه دادگاه ايلنا را مغاير با موازين قانوني دانست. وي همچنين اعلام كرد لايحه اعتراضيه نسبت به پرونده نشريه «گلستان ايران» را تقديم دادگاه كرده است. مهر- 17/7/86

* علي فرحبخش آزاد شد محمود عليزاده طباطبايي وكيل مدافع فرحبخش با اعلام اينكه دادگاه تجديدنظر محكوميت موكلش را از 36 ماه به 16 ماه حبس كاهش داده، اظهار داشت كه در همين راستا دادگاه تجديدنظر با آزادي مشروط فرحبخش موافقت كرده است. علي فرحبخش به اتهام «جاسوسي» در دادگاه بدوي به سه سال حبس محكوم شده بود. نوروز- 18/7/86

* تأكيد معاون اول قوه قضاييه بر مشخص شدن وضعيت خبرگزاری «ايلنا» حجت‌الاسلام والمسلمين سيدابراهم رئيسي در گفت‌وگويي اعلام كرد «پرونده ايلنا در دادستاني موجود بود كه به دادگاه ارسال شد و ما تأكيد كرديم كه دادگاه هر چه زودتر وضعيت اين خبرگزاري را روشن نمايد». ايسنا- 22/7/86

* محكوميت يك روزنامه‌نگار به حبس تعزيري نعمت احمدي وكيل مدافع آكو كردنسب، عضو انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ضمن اعلام خبر محكوميت موكل خود به سه سال حبس تعزيري گفت كردنسب به اتهام جاسوسي به نفع گروه رجوي از طريق «جمع‌آوري اخبار تجمعات، اعتراضات و جشن‌هاي غيرقانوني» طبق ماده 501 قانون مجازات اسلامي، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج محكوم شده است. احمدي همچنين اضافه كرد كه نسبت به رأي صادره درخواست تجديدنظر كرده است. ايسنا- 22/7/86

* عمادالدين باقي بازداشت شد صالح نيكبخت وكيل مدافع عماد باقي (روزنامه‌نگار و رئيس هيأت مديره انجمن دفاع از حقوق زندانيان) ضمن اعلام خبر فوق خاطرنشان كرد كه «تبليغ عليه نظام» و «انتشار اسناد محرمانه دولتي از طريق همايش‌ها و سخنراني‌ها از قول زندانيان بندهاي امنيتي»، اتهاماتي است كه به باقي تفهیم اتهام شده است. به گفته نيكبخت علاوه بر اين اتهامات، زنداني شدن باقي به دليل محكوميت يك ساله‌اي نيز بوده كه در سال 82 از طرف شعبه شش دادگاه انقلاب به رياست قاضي بابايي صادر شده بود. انجمن دفاع از حقوق زندانيان- 22/7/86

* درخواست نقض حكم دادگاه علي فرحبخش وكيل مدافع علي فرحبخش روزنامه‌نگار كه هم اكنون در وضعيت آزادي مشروط به سر مي‌برد، اعلام كرد نسبت به حكم صادره از سوي شعبه 36 دادگاه تجديدنظر عليه موكل خويش، لايحه اعتراضيه‌اي به دفتر نظارت و پيگيري قوه قضاييه ارائه كرده است. به گفته محمود عليزاده «حكم در موارد متعدد، خلاف بين شرع است». ايسنا- 24/7/86

* اعلام نگراني انجمن دفاع از آزادي مطبوعات نسبت به اعمال محدوديت‌ها در حوزه آزادي بيان انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با صدور بيانيه‌اي «نگراني فراوان خود را از اعمال محدوديت‌هاي بيشتر در حوزه آزادي مطبوعات، گردش آزاد اطلاعات و آزادي بيان» اعلام كرد و به مقام‌هاي عالي‌رتبه ايران هشدار داد كه مراقب پيامدهاي عملي و آثار منفي گفتار و كردار خود در صحنه داخلي و بين‌المللي باشند. دبيرخانه انجمن دفاع از آزادي مطبوعات- 25/7/86

* هفته‌نامه «گويه» مجدداً منتشر مي‌شود علي شهيدي سردبير اين نشريه خبر داد كه گويه پس از 10 ماه توقيف با صدور حكم رفع توقيف، انتشار خود را از سر مي‌گيرد. اين هفته‌نامه در دي ماه سال 85 توسط اداره كل ارشاد قم و سپس هيأت نظارت بر مطبوعات كشور توقيف شده بود. «نشر اكاذيب و تشويش اذهان عمومي» اتهامات وارده بر اين نشريه شهرستاني بودند. ايسنا- 25/7/86

* محمدجواد اكبرين ممنوع‌الخروج شد حجت‌الاسلام محمدجواد اكبرين عضو انجمن صنفي روزنامه‌نگاران روز گذشته در حالي كه قصد داشت ايران را به مقصد بيروت ترك كند، در فرودگاه براي چند ساعت بازداشت و ممنوع‌الخروج بودن وي به او ابلاغ شد. وي كه به گفته خود تحصيلات حوزوي‌اش را از سال 67 آغاز كرده يادآور شد كه از سال 1381 براي ادامه تحصيلات خود در مقطع دكترا به بيروت مهاجرت كرده و در حال حاضر ساكن اين شهر است. اكبرين در سال 80 به اتهام مقالات منتشره در برخي روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب، محاكمه و توسط دادگاه ويژه روحانيت قم به يك سال زندان محكوم شده بود. ايسنا- 26/7/86

* هفته‌نامه «همت» رفع توقيف شد محسن داوودآبادي سردبير اين نشريه ضمن اعلام خبر رفع توقيف همت افزود: شاكي اين هفته‌نامه از شكايات خود صرفنظر كرده و در نتيجه دادگاه رسيدگي به پرونده اين نشريه تشكيل نشد. ايسنا- 29/7/86

* مديرمسؤول روزنامه «مردمسالاري» مجرم شناخته شد پس از پايان رسيدگي به اتهام مصطفي كواكبيان مديرمسؤول روزنامه مردمسالاري در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران با حضور هيأت قضايي (شهرابي فراهاني، اسلامي و باقري)، هيأت منصفه جديد پس از استماع دفاعيات كواكبيان، وارد شور شد و مديرمسؤول اين روزنامه را به اتفاق آراء در مورد شكايت مطروحه مجرم شناخت و با اكثريت آراء وي را مستحق برخورداري از تخفيف در مجازات ندانست. آفتاب- 30/7/86

* دادگاه روزنامه «ئاشتي» برگزار شد صالح نيكبخت وكيل روزنامه «ئاشتي» از برگزاري دادگاه مديرمسؤول و سردبير اين نشريه شهرستاني خبر داد و با بيان اينكه جلسه محاكمه مذكور با حضور اعضاي هيأت منصفه در شعبه اول دادگاه كيفري استان كردستان برگزار شد، اظهار اميدواري كرد كه اعضاي هيأت منصفه و قضات دادگاه رأي به برائت متهمان صادر كنند. ايسنا- 30/7/86

* رئيس هيأت منصفه مطبوعات انتخاب شد حبيب‌الله عسگراولادي و علي‌اكبر كساييان در انتخابات هيأت منصفه مطبوعات مجدداً به عنوان رئيس و دبير برگزيده شدند. اين دو در دوره قبل هم تصدي همين مناصب را برعهده داشتند. فارس-30/7/86

آبان ماه 86 * نامه كرباسچي به رئيس قوه قضاييه دربارة «هم‌ميهن» مديرمسؤول روزنامه هم‌ميهن در نامه‌اي به رئيس قوه قضاييه خواستار تعيين تكليف پرونده اين روزنامه شد. كرباسچي در اين نامه عنوان كرده كه روند فعلي رسيدگي به پرونده هم‌ميهن در دادسراي كاركنان دولت روندي قانوني نيست؛ چرا كه هنوز با وجود برگزاري 9 جلسه بازپرسي براي رسيدگي به اين پرونده، بازپرس تاكنون تصميمي در اين خصوص اتخاذ نكرده است. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 1/8/86

* پرونده «روزگار» براي حل اختلاف به دادگاه ارسال شد وكيل مدافع مديرمسؤول روزنامه روزگار ضمن اعلام ارسال پرونده موكلش به دادگاه كاركنان دولت براي حل اختلاف ميان بازپرس و داديار، اضافه كرد بازپرس رسيدگي كننده به پرونده، براي مديرمسؤول قرار مجرميت صادر كرده، اما داديار نظري مخالف نظر بازپرس رسيدگي كننده به پرونده را دارد. ايسنا- 2/8/86

* دادگاه روزنامه «نسيم صبا» تجديد وقت شد جلسه رسيدگي به اتهام مجيد قاسمي فيض‌آبادي مديرمسؤول روزنامه نسيم صبا كه قرار بود در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران با حضور اعضاي هيأت منصفه برگزار شود به دليل عدم حضور مديرمسؤول اين نشريه به وقت ديگري موكول شد. آفتاب- 6/8/86

* مديرمسؤول «همشهري» مجرم شناخته شد حسين انتظامي كه در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران حضور يافته بود تا موارد اتهامي عليه نشريه متبوع وي با حضور هيأت قضايي (شهرابي فراهاني، اسلامي و سالاري) و نيز هيأت منصفه مورد بررسي قرار گيرد، در خاتمه جلسه با رأي اكثريت آراي اعضاي هيأت منصفه مجرم شناخته و در عين حال با اكثريت آراء مستحق تخفيف در مجازات نيز دانسته شد. سایت تابناك- 6/8/86

* بيانيه جمعي از روزنامه‌نگاران نسبت به نقض حقوق صنفي توسط مديران رسانه‌ها گروهي از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب با امضاي بيانيه‌اي اعتراضشان در خصوص نقض حقوق صنفي خود توسط برخي مديران و دست‌اندركاران رسانه‌ها و مطبوعات را اعلام كردند. اخراج خبرنگاران به بهانه‌هاي مختلف، ناديده گرفتن قانون كار و اجحاف صنفي به كاركنان تحريريه‌ها از جمله موارد مورد اعتراض امضاكنندگان بيانيه مذكور است. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 10/8/86

* ارسال پرونده روزنامه «اقبال» به دادگاه پرونده روزنامه توقيف شده اقبال با صدور قرار مجرميت و كيفرخواست از سوي دادسراي عمومي و انقلاب تهران به دادگاه ارجاع شد. پرونده اين روزنامه با مديرمسؤولي مرتضي فلاح ميبدي توسط شكايت مدعي‌العمومي در شعبه پنجم بازپرسي دادسراي كاركنان دولت مفتوح بود. «پخش مطالب خلاف واقع» و «نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي» اتهامات واردشده به اقبال است. ايسنا- 13/8/86

* تبرئه يك مديرمسؤول در پي برگزاري جلسه دادگاه مديرمسؤول روزنامه همشهري و مجرم، اما مستحق تخفيف دانسته شدن اين مقام مطبوعاتي توسط هيأت منصفه در روز ششم آبان، شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران، حسين انتظامي را از اتهامات انتسابي تبرئه كرد. شعبه يادشده در انشاي رأي خود، وي را از اتهامات «انتشار مطالب خلاف واقع» و «افترا» (موضوع شكايت سازمان بهزيستي) تبرئه و قرار موقوفي تعقيب براي وي صادر كرد. مهر-14/8/86

* فصلنامه «مدرسه» لغو امتياز شد اين فصلنامه به صاحب امتيازي و مديرمسؤولي حسين حسن‌زاده خسروشاهي به اتهام «چاپ مطالب الحادي» و همچنين «تبليغ عليه نظام اسلامي» در شماره ششم تيرماه 86 اين نشريه لغو مجوز شد. مطالب فصلنامه مدرسه عموماً گرايش فلسفي و تئوريك داشت. فارس-14/8/86

* ارسال پرونده نشریه «دنياي رنگارنگ» به دادگاه پرونده اين نشريه كه به اتهام «چاپ و انتشار بدون مجوز» در دادسراي كاركنان دولت و رسانه تشكيل شده بود پس از صدور قرار مجرميت و كيفرخواست از سوي دادسراي عمومي و انقلاب تهران، براي رسيدگي به دادگاه كيفري استان تهران ارسال شد. ايسنا-15/8/86

* دادگاه مديرمسؤول «سياست روز» برگزار شد هيأت منصفه مطبوعات در رسيدگي حقوقي به پرونده روزنامه سياست روز، به اتفاق آراء مديرمسؤول اين نشريه را در مورد اتهام (افترا و نشر اكاذيب) مجرم دانست و در مورد اتهام ديگر (تحريك و تحريص افراد عليه امنيت كشور) وي را به اتفاق آراء مجرم ندانست. نوروز- 20/8/86

* هفته‌نامه «جسم و جان» در دادگاه تبرئه شد جلسه رسيدگي به اتهامات وارده به نشريه «جسم و جان» در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران برگزار شد. در اين جلسه دادرسي- به رياست قاضي فراهاني- هيأت منصفه مطبوعات، اصغر شكري مديرمسؤول اين هفته نامه را به اتفاق آراء مجرم ندانست. «نشر مطالب خلاف واقع» اتهام وارده به اين هفته‌نامه بود. ايسنا- 20/8/86

* دادگاه نشريه «نامه» تجديد شد وكيل مدافع مديرمسؤول نشريه نامه از تجديد دادگاه موكلش به دليل بيان موارد اتهامي به صورت كلي و نامشخص در كيفرخواست صادره از سوي دادسرا خبر داد. [پرونده اين نشريه روز 23 آبان براي اصلاح از سوي دادگاه كيفري استان به دادسراي عمومي و انقلاب تهران ارجاع شد]. ايسنا- 20/8/86

* كاهش مدت حبس يك روزنامه‌نگار سنندجي دادگاه تجديدنظر استان كردستان حكم سه سال حبس آكو كردنسب روزنامه‌نگار سنندجي را به شش ماه كاهش داد. پيش از اين، روزنامه‌نگار يادشده به استناد ماده 501 قانون مجازات اسلامي به اتهام جاسوسي به سه سال حبس تعزيري محكوم شده بود. سایت موكريان نيوز- 22/8/86

* چهاردهمين دوره جشنواره مطبوعات پايان يافت در مراسم اختتاميه چهاردهمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاري‌ها كه با حضور رئيس جمهوري و وزير ارشاد برگزار شد، علاوه بر اهداي جوايز به نفرات برتر، از هفت «منتقد رسانه‌اي دولت» و سه پيشكسوت عرصه روزنامه نگاري تقدير شد. [انتخاب روزنامه نگاراني متعلق به طيف حاميان دولت به عنوان منتقد، اعتراض گروهي از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب را در پي داشت]. فارس- 22/8/86

* محكوميت سه روزنامه‌نگار گيلاني به حبس دادگاه عمومي شعبه 106 رشت حكم محكوميت آرش بهمني (به اتهام توهين عليه امام زمان و نشر اكاذيب) به 16 ماه حبس تعزيري و نيز بابك مهدي‌زاده و كوهزاد اسماعيلي (به اتهام نشر اكاذيب) هريك به چهار ماه حبس تعزيري را صادر كرد. اين سه روزنامه‌نگار گيلاني از اعضاي سازمان ادوار تحكيم وحدت (شاخه گيلان) نيز هستند. سایت ادوارنیوز- 23/8/86

* اعلام نگراني نسبت به وضعيت روزنامه‌نگاران زنداني در كردستان سازمان جهاني گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعيه‌اي نسبت به موقعيت چند روزنامه‌نگار كرد كه در حبس به سر مي‌برند ابراز نگراني و دستگاه قضايي كردستان را در مواجهه با پرونده‌هاي حقوقي روزنامه‌نگاران، داراي «شدت عمل» ارزيابي كرد. آكو كردنسب، اجلال قوامي و محمدصديق كبودوند از جمله روزنامه‌نگاران زنداني در استان كردستان هستند. سايت گزارشگران بدون مرز- 23/8/86

* بيانيه انجمن دفاع از آزادي مطبوعات دربارة لغو امتياز نشريه «مدرسه» اين نهاد مطبوعاتي در بيانيه خود با تأكيد بر اين نكته كه «اصل 168 قانون اساسي و تبصره ذيل ماده 20 قانون مطبوعات، رسيدگي به جرايم مطبوعاتي را صرفاً در صلاحيت محاكم كيفري استان مي‌داند و احكام صادره نيز تنها در صورت علني بودن دادگاه و حضور هيأت منصفه اعتبار خواهند داشت» اقدام وزارت ارشاد و هيأت نظارت بر مطبوعات در برخورد با نشريه مدرسه را به شدت محكوم كرده و از مسؤولان قوه قضاييه خواسته تا نسبت به رفع توقيف و لغو امتياز اين نشريه اقدام كنند. انجمن دفاع از آزادي مطبوعات-24/8/86

* گردهمايي براي درخواست آزادي باقي در انجمن صنفي روزنامه‌نگاران جمعي از روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و فعالان فرهنگي- سياسي براي پاسداشت آزادي بيان و اعتراض به بازداشت عمادالدين باقي در انجمن صنفي گردهم آمدند. در مراسم يادشده كه با سخنراني نمايندگان گروه‌هاي مختلف فكري و صنفي مطبوعاتي همراه بود، تجمع كنندگان نگراني خود را نسبت به وضع ديگر روزنامه‌نگاران بازداشتي- از جمله در گيلان و كردستان- اعلام داشتند. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 24/8/86

* پرونده روزنامه «مشاركت» به دادگاه تجديدنظر ارسال شد امير حسين‌آبادي وكيل مدافع محمدرضا خاتمي، مديرمسؤول روزنامه توقيف شده مشاركت ضمن اعلام خبر فوق اضافه كرد: پس از برگزاري جلسه رسيدگي به اتهامات مديرمسؤول مشاركت در شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران و صدور رأي از سوي قاضي حسينيان، به رأي صادره اعتراض كرديم كه در پي اين مسأله، پرونده به دادگاه تجديدنظر ارسال شد، اما هنوز شعبه‌اي براي رسيدگي به آن در نظر گرفته نشده است. ايسنا- 25/8/86

* هيأت نظارت بر مطبوعات، پروانه انتشار نشريه «ديلماج» را لغو كرد محمدعلي دادخواه وكيل نشريه ديلماج ضمن اعلام اين مطلب گفت نشريه ديلماج يك نشريه تحقيقي و اجتماعي است كه به صورت سراسري در تهران و تبريز و به سه زبان فارسي، تركي و انگليسي به چاپ مي‌رسد و تاكنون هيأت نظارت به‌طور رسمي علت لغو مجوز انتشار را اعلام نكرده و صرفاً به اظهار اين نكته بسنده شده كه صاحب امتياز اين نشريه واجد شرايط لازم براي انتشار آن نبوده است. دادخواه تصريح كرد كه قانونگذار براي هيأت نظارت بر مطبوعات هيچ حقي در راستاي لغو مجوز انتشار آنها قائل نشده است. مهر- 26/8/86

* بازداشت يك روزنامه‌نگار زن مريم حسين‌خواه روزنامه‌نگار و فعال حوزه زنان توسط دادسراي ويژه امنيت بازداشت شد. وي كه از اعضاي تحريريه سايت «زنستان» (ارگان مركز فرهنگي زنان) است، روز 26 آبان به دادسراي ويژه احضار و پس از دو ساعت بازجويي متهم به «تشويش اذهان عمومي»، «تبليغ عليه نظام»، «نشر اكاذيب از طريق انتشار اخبار كذب در زنستان» و سپس از او خواسته شد براي ادامه بازجويي روز بعد نيز به دادگاه مراجعه كند كه در پي مراجعه مجدد وي، براي او قرار بازداشت صادر و به اوين منتقل شد. سايت كانون زنان ايراني- 27/8/86

* فعاليت روزنامه «پاس جوان» متوقف شد بنا بر اعلام مسؤولان حوزه اجتماعي نيروي انتظامي، روزنامه پاس جوان كه از سال 1380 با حمايت فرمانده پيشين پليس در عرصه اطلاع‌رساني فعال بود پس از انتشار 1002 شماره از فعاليت بازماند. بر اين اساس گفته مي‌شود اين روزنامه در آينده با تغيير نام به شكل هفته‌نامه يا روزنامه، اما با رويكرد اخبار اجتماعي و پليسي مجدداً منتشر خواهد شد. خبرگزاری ايرانيوز- 30/8/86

آذرماه 86 * حكم پرونده فوت زهرا كاظمي صادر شد شعبه 15 ديوان عالي كشور رأي نهايي پرونده زهرا كاظمي روزنامه‌نگار را انشا كرده كه به بنا به اعلام مسؤولان قضايي اين شعبه ظرف چند روز آينده، پس از طي مراحل اداري ابلاغ و اعلام مي‌شود. جلسه دوم رسيدگي به اعتراضات وكلاي مادر اين روزنامه‌نگار و همچنين اعتراض نماينده دادستان تهران به صدور حكم برائت يكي از متهمان در تاريخ يازدهم تير سال جاري در شعبه 15 به رياست قاضي اميري برگزار شده بود. [در همين باره محمد سيف‌زاده وكيل پرونده با بيان اينكه شعبه 15 تشخيص ديوان عالي كشور، ايرادات اساسي وكلاي پرونده مبني بر «ناصالح بودن دادگاه بدوي و تجديدنظر براي رسيدگي به اتهام قتل عمد» را پذيرفته، اعلام كرد كه پرونده به دادگاه كيفري استان خواهد رفت]. ايسنا- 3/9/86

* اعتراض جمعي از فعالان مطبوعاتي، سياسي و اجتماعي به بازداشت عمادالدين باقي گروهي از فعالان عرصه‌هاي مطبوعات، سياست و حقوق بشر با امضاي بيانيه‌اي مراتب اعتراض خود را نسبت به روند ادامه بازداشت رئيس انجمن دفاع از حقوق زندانيان اعلام كرده و خواستار آزادي وي در چارچوب قوانين موجود شدند. امضاكنندگان بيانيه همچنين اعتراض خود «نسبت به استفاده از چشم‌بند و دستبند در هنگام بازجويي را كه هر دو خلاف موازين بين‌المللي و قوانين داخلي است» ابراز داشته و از «تسري اين گونه فشاره به ديگر فعالان مدني و نهادهاي مشابه» اعلام نگراني كرده‌اند. انجمن دفاع از حقوق زندانيان- 3/9/86

* خبرگزاري ايرنا: روزنامه‌نگار زن بازداشتي وابسته به گروه «پژاك» است! خبرگزاري دولتي ايرنا در بخش خبري ويژه خود اعلام كرده كه مريم حسين‌خواه از روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه زنان كه چندي پيش بازداشت شد، به گروه پژاك وابستگي تشكيلاتي دارد. اين خبرگزاري مي‌افزايد «اگرچه محور رسانه‌هاي وابسته به محافل صهيونيستي و وزارت خارجه امريكا جرم اين فرد را فعاليت براي ايفاد حقوق زنان مي‌دانند، اما در برخي محافل رسانه‌اي كشور از وابستگي حسين‌خواه به گروهك تروريستي پژاك صحبت مي‌شود». نوروز- 4/9/86

* تجديد وقت دادگاه رسيدگي به پرونده‌هاي روزنامه «ياس نو» و هفته‌نامه «ماهين» هيأت منصفه مطبوعات پس از رسيدگي به كيفرخواست‌هاي صادره عليه مديرمسؤول ماهين، قرائت اظهارات مدعي‌العموم و شكايت شكات، به دليل عدم حضور متهم و رعايت حقوق قانوني وي، با اجماع آراء درخواست كرد به متهم ابلاغ شود تا در جلسه بعدي رسيدگي حضور يابد كه با موافقت دادگاه، رسيدگي به اتهامات اين نشريه به جلسه بعد موكول شد. در مورد روزنامه ياس نو نيز به لحاظ بيماري مديرمسؤول اين روزنامه و عدم توانايي در ارائه دفاعيه، جلسه رسيدگي به وقت ديگري موكول شد. فارس- 4/9/86

* مسؤولان به مسألة امنيت جاني روزنامه‌نگاران توجه کنند هيأت مديره انجمن صنفي روزنامه‌نگاران با توجه به گزارش‌هاي دريافتي از سوي برخي روزنامه‌نگاران آسيب ديده- به ويژه در شهرستان‌ها از جمله كرمان و كرج- در آخرين نشست خود به اجماع خواستار انعكاس يافتن نگراني در اين باره شده و توجه مسؤولان به مسأله تأمين امنيت جاني دست اندركاران مطبوعات- به ويژه در شهرستان‌ها- را خواستار شدند. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 5/9/86

* روزنامه «كارگزاران» به زودي منتشر مي‌شود سيدمرتضي سجاديان مديرمسؤول اين روزنامه- كه چندي پيش توقف فعاليت خود را اعلام كرده بود- ضمن اظهار خبر فوق تصريح كرد كه تغييرات اساسي در كادر روزنامه به وجود نخواهد آمد و صرفاً استخوان‌بندي آن تقويت خواهد شد. پيش از اين مشكلات مالي از جمله مهمترين دلايل عدم انتشار روزنامه كارگزاران عنوان شده بود. فارس- 6/9/86

* دادگاه ماهنامه «آواي بجنورد» برگزار شد دادگاه اين نشريه كه با شكايت دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي برگزار شده، پس از عذرخواهي متشاكي و صرف نظر شاكي از شكايت خود خاتمه پذيرفت. ماهنامه يادشده در يادداشتي در يكي از شماره‌هاي تابستان سال جاري، اتهاماتي را متوجه دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي كرده بود كه منجر به شكايت نهاد مذكور از اين نشريه شد. ايسنا- 7/9/86

* بازداشت يك روزنامه‌نگار وبلاگ‌نويس رضا ولي‌زاده روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نويس سنندجي با شكايت نهاد رياست جمهوري از سوي مأموران قوه قضاييه به اتهام «تشويش اذهان عمومي» بازداشت شد. اين روزنامه‌نگار كه وبلاگي به نام «ايستگاه» دارد، چندي پيش مطلبي با عنوان «چهار سگ 600 ميليون توماني از احمدي نژاد محافظت مي‌كنند» نوشت كه گزارشي بود از چهار سگ تيم حفاظتي احمدي نژاد كه به منظور تشخيص و يافتن بمب و مواد منفجره به‌كار گرفته مي‌شوند و هر كدام به قيمت يكصدو پنجاه ميليون تومان از كشور آلمان خريداري شده‌اند. انجمن دفاع از حقوق زندانيان- 7/9/86

* ابلاغ كتبي لغو مجوز يك نشريه، پس از 20 روز از اعلام شفاهي آن پس از گذشت حدود بيست روز از اعلام شفاهي لغو امتياز نشريه «مدرسه»، اين موضوع رسماً به مديرمسؤول نشريه يادشده ابلاغ شد. در همين باره جمعي از فعالان فرهنگي و سياسي در اعتراض به لغو امتياز مدرسه با صدور بيانيه‌اي هيأت نظارت بر مطبوعات را فاقد حق براي لغو امتياز نشريات دانستند. ايسنا- 7/9/86

* روزنامه «ئاشتي» توقيف شد وكيل مدافع مديرمسؤول و سردبير روزنامه «ئاشتي» كه در كردستان منتشر مي‌شود خبر داد كه دادگاه كيفري اين استان عليرغم مجرم نشناختن مديرمسؤول و سردبير اين روزنامه توسط هيأت منصفه مطبوعات، حكم توقيف اين روزنامه و محكوميت دو مقام ارشد آن به جريمه نقدي (هريك 10 ميليون ريال) را صادر كرده است. صالح نيكبخت اعلام كرد كه به محض ابلاغ حكم نسبت به آن درخواست تجديدنظر خواهد كرد. ايسنا- 12/9/86

* دستگيري وب‌نگاران فمينيست و روزنامه‌نگاران ادامه داد سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعيه‌اي ضمن تشريح روند دستگيري برخي فعالان مطبوعاتي و حقوق زنان، دولت ايران را «مترصد تنبيه نويسندگان مقالاتي» دانست كه «از سياست‌هاي تبعيض‌آميز انتقاد مي‌كنند.» اميد احمدزاده روزنامه‌نگار نشريات «ديدگاه» و «ئاسو» در كردستان، مريم حسين‌خواه و جلوه جواهري از جمله فعالان مطبوعاتي و اجتماعي هستند كه در اطلاعيه يادشده مورد اشاره قرار گرفته‌اند. سازمان گزارشگران بدون مرز- 12/9/86

* انجمن صنفي روزنامه‌نگاران خواستار آزادي دو فعال مطبوعاتي شد رئيس انجمن صنفي (مزروعي) در نامه‌اي به رئيس قوه قضاييه ضمن درخواست آزادي مريم حسين‌خواه و رضا ولي‌زاده، «رعايت قوانين و پرهيز از صدور قرارهاي سنگين در پرونده فعالان مطبوعاتي» را خواستار شد. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 12/9/86

* پروانه انتشار نشريه «ارزش» لغو شد شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران در جلسه رسيدگي به اتهامات علي نظري نماينده دوره ششم مجلس شوراي اسلامي و مديرمسؤول نشريه ارزش كه با حضور هيأت منصفه برگزار شد، مديرمسؤول را به پرداخت مبلغ يازده ميليون ريال جزاي نقدي محكوم و «از باب تتميم مجازات»، حكم به لغو پروانه نشريه داد. اتهامات علي نظري «تبليغ عليه نظام»، «افترا»، «توهين»، «نشر اكاذيب» و «نشر مطالبي كه به اساس نظام لطمه وارد مي‌كند» عنوان شده است. در پي اعلام حكم يادشده مديرمسؤول نشريه لايحه اعتراضيه نسبت به حكم صادره را به دستگاه قضايي ارائه كرد. آفتاب- 12/9/86

* اعتراض جمعي از روزنامه‌نگاران به ادامه فيلترينگ خبرگزاری ايلنا گروهي از روزنامه‌نگاران معترض به نحوه برخورد با برخي رسانه‌ها و خبرنگاران، با صدور اطلاعيه‌اي ضمن اشاره به آنچه «وضعيت حاكم بر فضاي رسانه‌اي كشور» خوانده شده، از انجمن صنفي روزنامه‌نگاران خواستند ضمن پيگيري مشكلات بيان شده براي اصحاب رسانه، نتيجه اقدامات خود را به اطلاع همگان برساند. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران- 13/9/86

* رضا ولي‌زاده آزاد شد اين روزنامه‌نگار وبلاگ‌نويس كه با سپردن پنجاه ميليون تومان وثيقه از زندان آزاد شد، در تاريخ ششم آذر در تهران به اتهام «اقدام عليه امنيت ملي و تشويش اذهان عمومي» بازداشت شده بود. وي همچنين مديريت سايت «بازنگار» را برعهده دارد كه گزيده‌اي از مطالب وبلاگ‌ها و سايت‌هاي فارسي را منتشر مي‌كند. سايت گزارشگران بدون مرز- 14/9/86

* محاكمه يك روزنامه‌نگار گيلاني به اتهام نشر اكاذيب علي انجم سردبير هفته‌نامه «گيلان بهتر» بر اساس برگه احضاريه‌اي كه دريافت كرده بايد در تاريخ 17 دي ماه 86 در دادگاه شعبه 109 جزايي رشت حاضر شود. استانداري گيلان از انجم كه دبير «خانه احزاب استان گيلان» نيز هست به اتهام «تشويش اذهان عمومي و نشر اكاذيب» براي انتشار مقاله‌اي در وبلاگش (شير خفته) شكايت كرده است. در مطلب يادشده از سردار سرتيپ علي عبداللهي استاندار وقت استان و مديرانش انتقاد شده است. ادوارنيوز- 15/9/86

* برگزاري مراسم بزرگداشت شهادت اصحاب رسانه مراسم دومين سالگرد شهاد نمايندگان رسانه‌ها همزمان با سالروز وقوع سانحه سقوط هواپيمايي سي-130 در بهشت زهرا برگزار شد. در 15 آذر سال 84 نمايندگاني از مطبوعات، تلويزيون، ارتش و خبرگزاري‌ها در جريان سقوط هواپيما جان خود را از دست دادند. ايسنا- 16/9/86

* برگزاري دادگاه رسيدگي به پرونده روزنامه «آينده نو» جلسه رسيدگي به اتهامات عبدالرسول وصال مديرمسؤول آينده نو، بدون حضور وي در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران برگزار و ادامه رسيدگي به جلسه بعد موكول شد. مديركل زندان‌هاي استان تهران و نيز يك شاكي خصوصي، از جمله شكات روزنامه آينده نو معرفي شده‌اند. «نشر مطالب خلاف واقع» اتهام وارده به اين نشريه است. آفتاب- 18/9/86

* دادگاه نشريه «تمدن هرمزگان» تجديد وقت شد جلسه رسيدگي به اتهامات علي ديرباز مديرمسؤول نشريه يادشده كه قرار بود در شعبه 44 دادگاه تجديدنظر استان تهران برگزار شود، به دليل به حد نصاب نرسيدن اعضاي هيأت منصفه، تجديد و به وقت ديگري موكول شد. به گفته محمد ساعدي، رئيس شعبه 44، پيش از اين مديرمسؤول اين نشريه در شعبه 76 دادگاه كيفري با حضور هيأت منصفه مجرم شناخته شده بود. ايسنا- 18/9/86

* مديرمسؤول نشريه «صبح زاهدان» بازداشت شد عادل مزاري به دستور معاونت امنيت دادسراي انقلاب زاهدان و بر اساس شكايت استانداري سيستان و بلوچستان و نيروي انتظامي بازداشت شد. وي پس از احضار به شعبه ويژه جرايم امنيتي دادسراي عمومي و انقلاب زاهدان به دستور بازپرس روانه زندان مركزي اين شهر شد. «تشويش اذهان عمومي از طريق انتشار مطالب» اتهام وارده به اين مقام مطبوعاتي است. گزارشگران بدون مرز- 18/9/86

* محكوميت مدير سايت «انتخاب» به حبس و پرداخت جزاي نقدي شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران محمدمهدي فقيهي مدير سايت انتخاب را به چهار ماه حبس و يكصدهزار تومان جزاي نقدي محكوم كرد. اتهامات مندرج در پرونده وي «نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي» و «توهين» عنوان شده است. انصار حزب‌الله شاكي اين سايت خبري است. ايسنا-19/9/86

* پرونده خبرگزاري مهر در دادگاه با اعتراض شاكي اين خبرگزاري نسبت به قرار منع تعقيب از سوي دادسراي كاركنان دولت و رسانه، پرونده خبرگزاري مهر براي تعيين تكليف به شعبه 1083 به رياست قاضي حسينيان ارسال شد. آفتاب- 19/9/86

* روزنامه «بنيان» لغو امتياز شد قاضي حسينيان رئيس شعبه 1083 پس از رسيدگي به پرونده مديرمسؤول روزنامه توقيف شده بنيان و اعلام نظر هيأت منصفه مطبوعات، محسن اشرفي را به اتهام «نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي» و «توهين به مراجع» به پرداخت 10 ميليون ريال جزاي نقدي محكوم و امتياز اين نشريه را لغو كرد. اين حكم از سوي دادگاه تجديدنظر استان تهران نيز قطعي اعلام شد. مهر- 19/9/86

* روزنامه «شهروند» منتشر مي‌شود به گفته معاون وزير كشور، روزنامه شهروند وابسته به مؤسسه فرهنگي و رسانه‌اي شهرداري‌هاي كشور از دي ماه سال جاري منتشر خواهد شد. اطلاع‌رساني پيرامون مسائل مربوط به شهرداري‌هاي كشور، هدف اصلي راه اندازي اين نشريه عنوان شده است. ايرنا- 21/9/86

* مجوز روزنامه بين‌المللي «اتحاد ايران» لغو شد مجوز اين روزنامه به مديرمسؤولي محمدعلي عسگري كامران كه در تاريخ 7/2/83 پروانه فعاليت خود را دريافت كرده بود به دليل عدم انتشار از سوي هيأت نظارت بر مطبوعات لغو و مشمول ماده 16 قانون مطبوعات دانسته شد. بر طبق ماده 16 قانون مطبوعات، صاحب امتياز موظف است ظرف شش ماه پس از صدور پروانه، نشريه مربوطه را منتشر كند، در غير اين صورت با يكبار اخطار كتبي و دادن فرصت 15 روزه، در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بين مي‌رود و عدم انتشار منظم نشريه در يك سال نيز اگر بدون عذر موجه باشد، موجب لغو پروانه خواهد شد. فارس- 21/9/86

* نشست اعتراضي روزنامه‌نگاران عليه ادامه بازداشت دو روزنامه‌نگار زن مريم حسين‌خواه و جلوه جواهري به اتهام همكاري با سايت‌هاي مرتبط با مسائل حوزه زنان بازداشت شده‌اند. به منظور اعتراض به شيوه برخورد قضايي با اين فعالان امور حقوق بشر، گروهي از روزنامه‌نگاران و دست اندركاران مسائل اجتماعي با گردهم آمدن در انجمن صنفي روزنامه‌نگاران، ضمن اعلام همبستگي با بازداشت شدگان خواستار تسريع در روند آزادي آنان شدند. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 21/9/86

* عدم ابلاغ حكم پرونده سي-130 به دلايل امنيتي يكي از شكات خصوصي پرونده سقوط هواپيماي سي-130 اعلام كرد كه دايره حقوقي صداوسيما با اين توجيه كه رأي 42 صفحه‌اي دادگاه به دو صفحه و نيم خلاصه شده، رأي را به خانواده‌هاي شاكي اعلام نكرده است. غلام‌عباس افشار (پدر عليرضا افشار) همچنين وجود موارد طبقه‌بندي شده در پرونده و اعلام محرمانه بودن آن توسط رئيس دادگاه را از جمله ديگر عوامل براي عدم ابلاغ رسمي حكم دادگاه عنوان كرد. ايسنا- 22/9/86

* دادگاه باقي بدون حضور وي برگزار شد صالح نيكبخت يكي از سه وكيل مدافع عمادالدين باقي ضمن اعلام اينكه جلسه دادگاه مربوط به تجديدنظر در يكي از پرونده‌هاي باقي، «داير بر تبليغ عليه نظام و اجتماع براي به خطر انداختن امنيت ملي كشور» بود، از روند برگزاري دادگاه اعلام رضايت كرد و عدم حضور باقي را به دليل وقوع يك اشتباه در ارسال نامه احضاريه به زندان اوين- به جاي بند 209- عنوان كرد. آفتاب- 24/9/86

* پيشنهاد انجمن صنفي روزنامه‌نگاران به مسؤولان دولتي بدرالسادات مفيدي دبير انجمن صنفي اعلام كرد با توجه به برخوردهاي گزينشي مراكز دولتي- به ويژه قوه قضاييه- با خبرنگاران و همچنين تداوم ارسال نامه‌هاي محدودكننده به مديران مسؤول برخي رسانه‌ها از سوي وزارت ارشاد، هيأت مديره انجمن تصميم دارد سلسله جلساتي را با حضور روزنامه‌نگاران و مسؤولان- به ويژه مسؤولان شوراي عالي امنيت ملي- برگزار نمايد تا مشكلات يادشده در گفت‌وگوهاي رودررو مورد بررسي قرار گيرد. دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- 25/9/86

* مديرمسؤول شرق تفهيم اتهام شد در جلسه رسيدگي به پرونده روزنامه شرق، اتهامات مهدي رحمانيان مديرمسؤول اين نشريه توسط امیني بازپرس شعبه شش دادسراي كاركنان دولت به وي تفهيم شد. رحمانيان نيز آخرين دفاعيات و توضيحات خود را برابر اتهامات به بازپرس ارائه داد. «چاپ مطالبي در خصوص از بين بردن باغات قصرالدشت شيراز»، «خبر بركناري جلال رسول‌اف مديرعامل بانك كشاورزي»، «مصاحبه با ساقي قهرمان» و «انتشار بيانيه كانون مدافعان حقوق بشر در خصوص اعلام 16 نفر از اراذل و اوباش» اتهامات تفهيم شده به رحمانيان بود. فارس- 26/9/86

* نشريه برتر كشوري معرفي شد به گفته سرپرست سازمان تبليغات اسلامي مهاباد نشريه «ريگاي ژيان» كه زيرمجموعه هسته فرهنگي جوانان اين سازمان است توانست عنوان نشريه برتر كشوري را از ميان هسته‌هاي فرهنگي كشور به خود اختصاص دهد. ايرنا- 27/9/86

* مخالفت هيأت نظارت با تبديل يك هفته‌نامه به روزنامه مديركل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌هاي ارشاد اعلام كرد كه هيأت نظارت بر مطبوعات با درخواست تبديل هفته‌نامه «آتيه» به روزنامه مخالفت كرده است. پيش از اين گفته مي‌شد درخواستي مبني بر ثبت نام هفته‌نامه آتيه به نام «خورشيد» به هيأت نظارت ارائه شده كه با اعلام خبر مقام ارشاد، انتشار خورشيد منتفي شد. فارس- 28/9/86

* معرفي هفته‌نامه «شهروند امروز» به دادگاه يك مقام وزارت ارشاد اعلام كرد كه هفته‌نامه يادشده به علت چاپ مطالب توهين‌آميز به دادگاه معرفي مي‌شود. به گفته محمد پرويزي (مديركل مطبوعات داخلي) اين نشريه در يكي از شماره‌هاي خود مطلبي در ارتباط با چالش‌هاي اخير تركيه و مخالفان كرد آن كشور منتشر كرده بود كه عليرغم توضيح و عذرخواهي بعدي نشريه، از آنجا كه از بخشي از اين مطلب، توهين به كردهاي ايران استنباط مي‌شود، پرونده شهروند امروز به دادگاه ارجاع خواهد شد. فارس-28/9/86

* جريمه نقدي و حكم شلاق براي يك روزنامه‌نگار عبدالفتاح سلطاني وكيل مدافع محمدجواد روح روزنامه‌نگار ضمن اعلام خبر فوق تصريح كرد كه اتهام روح در پرونده قضايي مربوطه، «توهين» و «نشر اكاذيب» است كه به دليل مقاله‌اي كه در سال 82 در روزنامه «ياس نو» در مورد صدور حكم عليه نويسنده يك كتاب و مسؤولان وقت وزارت ارشاد نوشته، از سوي قاضي صادركننده آن احكام به وي نسبت داده شده است. به گفته سلطاني، حكم صادره در مرحله تجديدنظر است. نوروز-30/9/86
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز