2 ژوئيه 2008 - ١٢ تیر


صدور حکم بازداشت برای محمد جواد حق شناس را محکوم مي کنيم

گزارشگران بدون مرز از مقامات ايران مي‌خواهد حکم بازداشت محمد جواد حق شناس مديرمسوول روزنامه اعتماد ملي ارگان حزبي به همين نام را به اجرا نگذارند. حکم جلب این روزنامه نگار در ١١ تیر ماه و در پي انتشار مقاله‌ای بر گرفته از يک سايت در روزنامه صادر شده است. در اين مقاله از برخي اظهارات محمود احمدی نژاد رئيس جمهور اسلامي ايران انتقاد شده است.


گزارشگران بدون مرز از مقامات ايران مي‌خواهد حکم بازداشت محمد جواد حق شناس مديرمسوول روزنامه اعتماد ملي ارگان حزبي به همين نام را به اجرا نگذارند. حکم جلب این روزنامه نگار در ١١ تیر ماه و در پي انتشار مقاله‌ای بر گرفته از يک سايت در روزنامه صادر شده است. در اين مقاله از برخي اظهارات محمود احمدی نژاد رئيس جمهور اسلامي ايران انتقاد شده است.

گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام مي کند : " اقدامات سرکوبگرانه عليه حرفه‌کاران رسانه‌ها که از سياست‌های دولت و اظهارات رئيس جمهور احمدی نژاد انتقاد مي کنند به امری متداول بدل شده است. فضای بسيار محدود آزادی در ايران روز به روز تنگ ترشده و انتقاد از شخص رئيس جمهور تحمل نمی شود. "

در تاريخ سه شنبه ١١ تيرماه مدير روابط عمومي دادسراي عمومي و انقلا‌ب تهران اعلام کرد که حکم بازداشت محمدجواد حق‌شناس مديرمسوول روزنامه اعتماد ملي " به‌دنبال شكايات متعدد به اتهام نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي " صادر شده است. همزمان در این باره نيز از سوی مديركل مطبوعات داخلي ارشاد به اين روزنامه تذكر داده شد. اما هنوز دستوری برای توقيف روزنامه اعتماد ملي صادر نشده است.

روزنامه اعتماد ملی در شماره مورخ ١١ تير ماه مقاله‌ای برگرفته از وبلاگ يک روحاني را منتشر کرد. در اين مقاله برخي از اظهارات محمود احمدی نژاد در باره دوازدهمين امام شيعيان مورد سوال قرار گرفته بود. در ماه گذشته محمود احمدی نژاد مديرت دولت خود را به امام زمان نسبت داده بود. اين اظهارات، انتقادت بسياری را از سوی مسوولان کشور متوجه وی کرد. رسول منتجب نيا يکي از مسوولان حزب و روزنامه اعتماد ملي در مقاله خود با طرح سوالاتي در باره اظهارات رئيس جمهور طرح کرده است "چنين شايعاتی اعتقادات مردم و نسل جوان را تضعيف می‌کند و مورد استهزا و تمسخر دستگاه‌های تبليغاتی بيگانه و دشمنان اسلا‌م و تشيع قرار گرفته است. " نويسنده مقاله در پي صدور حکم بازداشت برای مديرمسوول روزنامه اعلام کرده است که " از انتشار اين مقاله در روزنامه بي اطلاع بوده است" حزب اعتماد ملي متعلق به مهدی کروبي رقيب انتخاباتي محمود احمدی نژاد در آخرين انتخابات رياست جمهوری ايران است.

در پي به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد نشريات و سايت های اطلاع رساني بسياری از سوی مقامات اداری وابسته به دولت برای انتقاد از رئيس جمهور توقيف و يا ممنوع شده اند. روزنامه تهران امروز که منتسب به محمد باقر قالیباف شهردار تهران و رقیب احتمالی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است، برای انتشار ویژه نامه ای در روز اول تیرماه از سوی هیات نظارت بر مطبوعات که تحت ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، توقیف شد. این ویژه نامه از بیلان کار محمود احمدی نژاد در سالهایی که مسوولیت شهردار تهران را برعهده داشت، مطالبی انتقادی منتشر کرده بود. این روزنامه برای "توهین به رئیس جمهور و تشویش اذهان عمومی" توقیف شد. در موردی دیگر، در تاريخ ٢٩ شهريور ماه دفتر رياست جمهوری ايران با شکايات متعدد بالاخره موفق به توقيف و تعطيلي دفتر سايت بازتاب نزديک به محافظه کاران پيرو آيت اله خامنه و نزديک به محسن رضايي فرمانده سابق سپاه پاسداران شد. سایت بازتاب مقالاتی انتقادی تندی نسبت به سیاست‌های دولت احمدی‌نژادی درباره‌ی "پرونده هسته ای" و "فساد" منتشر کرده بود.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز