6 ژوئن 2010 - ١٦ جوزا


بدون آزادی و امنیت برای رسانه‌ها صلح ناممکن است

فراخوان شخصیت های برجسته افغانستان برای آزادی همه گروگان‌ها

در حالی که افغانستان گام دیگری در راه برقراری صلح برمی دارد. شخصیت‌های برجسته افغان برای آزادی و امنیت روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها و آزادی همه‌ی روزنامه‌نگاران اختطاف شده در افغانستان اعلام موضع کردند.

گزارشگران بدون مرز همصدا با خبرنگاران، انجمن‌ها و تشکلات روزنامه‌نگاران افغانی: " جامعه مدنی، رسانه‌ها، دولت و نهادهای مذهبی را برای اقدامی همگانی و موثر در پایان دادن به خشونت فرا می‌خواند. خشونت و عدم امنیت هر روز بیشتر از گذشتهٰ، شرایط کار و امنیت کارکنان افغانی رسانه‌های و گزارشگران خارجی دشوار می‌کند.


در حالی که افغانستان گام دیگری در راه برقراری صلح برمی دارد. شخصیت‌های برجسته افغان برای آزادی و امنیت روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها و آزادی همه‌ی روزنامه‌نگاران اختطاف شده در افغانستان اعلام موضع کردند.

هیاتی از گزارشگران بدون مرز به ریاست دومینیک ژربو از ٢٥ تا ٣٠ ثور برای دیدار با روزنامه‌نگاران و مقامات مسئول افغانی و مسئولان فرانسوی که پرونده روزنامه نگاران اختطاف شده فرانسوی را پیگیری می کنند، به افغانستان سفر کردند.

رئیس مجلس سنا و رئیس کمیسیون تحکیم صلح، صبغت الله مجددی ، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان سید مخدوم رهین، سخنگوی شورای علمای افغانستان فضل احمد معنوی، انجمن های خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برجسته کشور خواهان آزادی اختطاف شدگان افغانی و خارجی شدند.

دست‌کم امروز در افغانستان پنج همکار مطبوعاتی، دو خبرنگار فرانسوی و یک ژاپنی و سه همکار افغانی در اختطاف بسر می‌برند.

"امروز به وجود آوردن شرایط برای رهایی روزنامه‌نگاران اختطاف شده فوریت دارد.خواست تشکیل کمیسیونی ازسوی جرگه مشورتی صلح و پیشنهاد بررسی رهایی همه زندانیان پیشرفتی شجاعانه است. ما نیروهای مخالف را به شنیدن این ندا دعوت می‌کنیم تا هر چه زودتر مذاکرات به انجام رسد و اختطاف شدگان از وضعیتی که می‌توان دست‌کم دشوار بر ان نام نهاد، رهایی یابند."

گزارشگران بدون مرز همصدا با خبرنگاران، انجمن‌ها و تشکلات روزنامه‌نگاران افغانی: " جامعه مدنی، رسانه‌ها، دولت و نهادهای مذهبی را برای اقدامی همگانی و موثر در پایان دادن به خشونت فرا می‌خواند. خشونت و عدم امنیت هر روز بیشتر از گذشتهٰ، شرایط کار و امنیت کارکنان افغانی رسانه‌های و گزارشگران خارجی دشوار می‌کند.

" روزنامه نگار نه سرباز است و نه اجیر شده دولت‌ها، حرفه‌کار اطلاع رسانی است و حق دارد مورد حمایت و حفاظت قرار گیرد، وظیفه او اطلاع رسانی به عینی ترین شکل ممکن است."

سبقت الله مجددی رئیس سنا و رئیس کمیسیون تحکیم صلح با پذیرش هیات گزارشگران بدون مرز اختطاف‌گیری روزنامه‌نگاران را محکوم کرد. " این اقدامی غیر اسلامی و غیر انسانی است. من موافق آزادی بی قید و شرط رهایی اختطاف شدگان هستم و از همه مقامات هم می‌خواهم هر کاری که می‌توانند در این باره انجام دهند. من با مبادله اسرا مخالف نیستم این امر سابقه دارد و در دوران جهاد نیز این کار انجام می‌شد. "

از سوی دیگر ، سخنگوی شورای علمای افغانستان فاضل احمد معنوی در این باره اعلام کرد " شورای علما بعنوان نهادی دارای نفوذ معنوی در جامعه موافق فراخواندن تمام طرفین درگیر به رعایت امنیت رسانه‌ها و به ویژه رهایی اختطاف شدگان است." وی اما تاکید دارد که " فراخوان و مذاکره باید با اقدامات عملی در مبارزه علیه فقر، بیکاری و فساد که علت اصلی این مشکلات است، همراه شود."

مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ شرایط را "دهشتناک" توصیف می‌کند. وی به هیات گزارشگران بدون مرز اطمینان می‌دهد که مقامات مسئول همه ی اقدامات لازم را برای رهایی اختطاف شدگان انجام می‌دهند. " وزارت اطلاعات و فرهنگ در قبال روزنامه نگاران متعهد است. اما شما می‌دانید که اختطاف مشکلی برای همه مردم است. و فقط مشمول خبرنگاران نمی‌شود. هم اکنون سفیر ما در پاکستان نزدیک به یک سال است که ربوده شده است. اما در مورد خبرنگاران می‌توانم به شما بگویم دولت همه کوشش خود را مصروف رهایی آنها می‌کند."

اختطاف آزادی بیان!

از سال ٢٠٠٧ میلادی چندین همکار مطبوعاتی افغان در پی اختطاف به قتل رسیده‌اند، از جمله اجمل نقشبندی، سید آقا و سلطان منادی. روزنامه‌نگاران افغان بهای سنگینی را برای همکاری با رسانه‌های خارجی می‌پردازند. برخی متهم به جاسوسی شده و سپس به قتل رسیده‌اند و برخی دیگر از جمله سلطان منادی روزنامه‌نگار برجسته و همکار روزنامه نیویورک تایمز در عملیاتی نظامی که به اصطلاح برای آزادی گروگان ها انجام شد به قتل رسید.

در سال میلادی ٢٠٠٩ دست کم ١٥ گزارشگر و همکار مطبوعاتی در افغانستان ربوده شده‌اند. از سال ٢٠٠١ میلادی ١٩ خبرنگار در افغانستان کشته شده اند، که ١١ نفر گزارشگر خارجی بوده اند. ٥ تن از آنها گزارشگران زن بوده‌اند، از جمله ذکیه ذکی خبرنگار رادیو صلح که امسال آغاز پنجمین سالگرد مرگ اوست. وی در شبانگاه ١٥ جوزا( ٦ ژوئن) به قتل رسید و تا امروز عاملان قتل وی معلوم نشده اند.

انجمن‌ها و تشکلات روزنامه‌نگاران در افغانستان از جمله اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران افغانستان، انجمن ازاد روزنامه‌نگاران افغانستان، انجمن نی حمایت کننده رسانه‌ها در افغانستان، و برخی از نمایندگان رسانه ها و روزنامه‌نگاران افغانی همچون باری سلام مدیر رسانه صبح به خیر افغانستان، محمد ضیا بومیا مدیر خبرگزاری باختر،دانش کروخیل مدیر خبرگزاری پژواک، نجیبه ایوبی، مدیر شبکه رسانه‌های کلید، رحیم اله سمندر مدیر خبرگزاری وخت، در جلسه ای که به دعوت گزارشگران بدون مرز برگزار شد، تمایل خود را در پایان دادن به "شرایط نا امید کننده" که برای وضعیت آزاد بیان و رسانه‌ها در افغانستان ویرانگر است، ابراز داشتند. انجمن‌ها و خبرنگاران افغان خواهان پایان دادن به قتل روزنامه نگاران و همچنین مصونیت از کیفر آمران و عاملان آنها شدند.

باری سلام در این جلسه اعلام کرد که " باید به این وضعیت نگران کننده پایان داد. بعنوان روزنامه‌نگار که قربانیان اصلی این وضعیت هستیم، ما مسئولیت داریم افکار عمومی را در این باره بسیج کنیم. هر سال ما شاهد کشته شدن همکارانمان و به ویژه روزنامه‌نگاران افغان هستیم." فهیم دشتی نیز در این باره گفت " ما باید هم به دولت و هم به مخالفان مسلح آن‌ها اعلام کنیم که جان خبرنگاران افغانستان به همان اندازه خبرنگاران خارجی ارزشمند است. اگر نه مردم از ما پذیرای این امر نیستند"

گزارشگران بدون مرز از همه ی مشارکت کنندگان در آماده سازی شرایط صلح، ابتکار جرگه مشورتی صلح کابل و یا تجمعات سنتی، نمایندگان مردم افغانستان، می‌خواهد در امر رهایی اختطاف شدگان اقدام موثر انجام دهند. از آنجا که نمایندگان مردم افغانستان در جرگه مشورتی حضور داشته اند، مخالفان باید ندای فراخوان صلح انها را بشنوند. گزارشگران بدون مرز امیدوار است که آزادی اختطاف شدگان و همه زندانیان عقیدتی گامی باشد در جهت صلحی پایدار و عادلانه که آزادی بیان را محترم شمارد.

همچان که برخی از مخاطبان افغانی گزارشگران بدون مرز با اشاره به قران کریم اعلام کردند، ما نیز بر مبنای بنیادهای حقوق بشر براین باوریم " که خشونت و اختطاف انسان ها، به غارت بردن جان آدمی است. همه انسان‌ها بی هيچ گونه تمايزی از حيث نژاد، رنگ، جنس، زبان، دين، نباید از آزادی خود محروم شوند.

برای اطلاعات بیشتر گزارش افغانستان گزارشگران بدون مرز را بخوانید
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز