19 ژوئن 2003 - چهارشنبه ٢٨ خرداد ١٣٨٢


موج دستگيری روزنامه نگاران، سه روزنامه نگار ديگر دستگير شدند

محسن سازگارا مدير مسئول سايت همه ايران، امين بزرگيان سردبير روزنامه ی توقيف شده ی گلستان ايران، در ٢٥خرداد ماه در تهران و انصافعلي هدايت روزنامه نگار مستقل در ۲٦ خردادماه در تبريز دستگير شده اند. اين دستگيری ها در فردای بازداشت تقی رحمانی روزنامه نگار هفته نامه توقيف شده اميد زنجان، رضا عليجانی سردبير محله توقيف شده ايران فردا و برنده دهمين جايزه گزارشگران بدون مرز و بنياد فرانسه در سال 2001، هدی صابر عضو تحريريه ايران فردا، صورت مي گيرند.


محسن سازگارا مدير مسئول سايت همه ايران، امين بزرگيان سردبير روزنامه ی توقيف شده ی گلستان ايران، در ٢٥خرداد ماه در تهران و انصافعلي هدايت روزنامه نگار مستقل در ۲٦ خردادماه در تبريز دستگير شده اند. اين دستگيری ها در فردای بازداشت تقی رحمانی روزنامه نگار هفته نامه توقيف شده اميد زنجان، رضا عليجانی سردبير محله توقيف شده ايران فردا و برنده دهمين جايزه گزارشگران بدون مرز و بنياد فرانسه در سال 2001، هدی صابر عضو تحريريه ايران فردا، صورت مي گيرند.

روبرت مئنار دبير اول گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام نمود که" اين دستگيری ها اعلام خطری جدی است. ما بار ديگر از اتحاديه اروپا مي خواهيم نقض فاحش حقوق بشر توسط رژيم تهران را قاطعانه محکوم کند. همچنين از مقامات ايران خواهان روشن شدن هر چه سريعتر وضعيت امين بزرگيان و انصافعلي هدايت که توسط افرادی ناشناس ربوده شده اند، و آزادی فوری اين سه روزنامه نگار و همه ی روزنامه نگاران در بند هستيم.

" گزارشگران بدون مرز يادآور مي شود که ايران " بزرگترين زندان روزنامه نگاران" در خاورميانه است. سيزده روزنامه نگار در پشت ميله های زندان بسر ميبرند.

همسر محسن سازگارا مدير روزنامه ی تعطيل شده ی جامعه، اعلام کرده است که همسرش در روز شنبه ٢٥ خرداد به هنگام دستگيری، دست به اعتصاب غذا زده است. اين روزنامه نگار که از بيماری قلبي رنج مي برد، در وضعيت نگران کننده است. وی ١٣ خرداد ماه به هنگامي که قصد خروج از کشور را داشت در فرودگاه مطلع شد که ممنوع خروج است. محسن سازگارا همچنين در ٢٩ بهمن ماه سال گذشته نيز چند روز پس انتشار مقاله ای به نام "گام اول، حرف آخر" که در آن صريحا بر " ناکارآيي حکومت دينی و حاكميت بلا منازع و مطلق يك فرد " و "خواست اکثريت مردم برای تغيير قانون اساسي" تاکيد نموده بود، دستگير و چند روز بعد در دوم اسفند ماه از زندان آزاد شده بود.

امين بزرگيان سردبير روزنامه ى توقيف شده ى گلستان ايران يكشنبه ۲۵ خرداد در خيابان و به وسيله چند تن ناشناس ربوده شده است و از اين تاريخ خانواده اش از وی بي خبر هستند. اين روزنامه نگار در ۵ آذر سال پيش نيز توسط افراد ناشناسي ربوده و در ده آذر ماه آزاد شده بود. علت دستگيری اين روزنامه نگاران "تحريك جنبش دانشجويی" اعلام شده است.

انصافعلي هدايت روزنامه نگار مستقل و روزنامه نگار سابق روزنامه سلام روز دوشنبه ٢٦ خرداد، به هنگام تهيه گزارش از تظاهرات دانشجويان دانشگاه تبريز، توسط افراد ناشناسي ربوده شده است و از اين تاريخ خانواده اش از او بي خبرند در طي هفته ی گذشته در تهران تظاهرات شبانه در کوی دانشگاه و خيابانهای اطراف آن برگزار و در اين اجتماعات شعارهای تندی بر عليه رهبران رژيم داده مي شود. در پي اين تطاهرات، تعدادی از روزنامه نگاران به هنگام انجام وظيفه شان توسط نيرو های انتطامي و بسيجيان لباس شخصي مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شده اند. نگار باباخاني روزنامه نگار روزنامه همبستگي از جمله اين روزنامه نگاران است.

خانواده های رضا عليجاني، تقي رحماني و هدی صابر از روز شنبه ۲٤ خرداد، تاريخ دستگيری شان از آنها بي خبر هستند. اين روزنامه نگاران به " داشتن جلسات مخفيانه و نشست هايي با دانشجويان و تشويق آنها به اعتراض " متهم شده اند. يکي ديگر از اتهامات رضا عليجاني، تقي رحماني وهدی صابر تهيه و انتشار نامه روشنفکران و روزنامه نگاران است.

شنبه ٢٥ خرداد بيش از دويست و پنجاه روشنفکر و روزنامه نگار ايراني با انتشار اطلا عيه ای از نامه ی سر گشاده ی نمايندگان مجلس به آيت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامي حمايت کردند. در اوائل خرداد ماه بيش از صد و سي نماينده ی اصلاح طلب نامه ای را خطاب به آيت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامي منتشر کردند. در اين نامه از وی خواسته شده بود برای بقای نظام به مقاومت در برابر اصلاحات پايان دهد. در بخشي از اين نامه چنين آمده است "غالب ملت ناراضی و نا اميد ، اكثريت نخبگان ساكت يا مهاجر ، سرمايه های مادی گريزان و نيروهای خارجی از هر طرف كشور را احاطه کرده اند." شوراي عالي امنيت ملي به رياست محمد خاتمي ، انتشار اين نامه را در روزنامه ها ممنوع کرد. اين نامه که امروز فقط بر روی سايت های اينترنتي مستقر در خارج کشور درج شده است، توسط هيج کدام از روزنامه های داخلي منتشر نگرديد. سايت اصلاح طلب رويداد و خبرگزاری ايسنا نيز چند ساعت بعد از انتشار آن، مجبور به برداشتن آن شدند.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران ازجمله چهل و دو رهبر و مقام دولتی در جهان است، که از سوی گزارشگران بدون مرز بعنوان دشمنان آزادی مطبوعات برگزيده شده است.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز